Chińczycy budują największy na świecie radioteleskop
Gdy zostanie ukończony w 2016 roku, radioteleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope ) odbierze tytuł najbardziej czułego radioteleskopu portorykańskiemu Obserwatorium Arecibo. Chińskie obserwatorium będzie mieć trzy razy dłuższy zasięg, więc jeśli ono nie namierzy wreszcie kosmitów, zapewne nikomu się to nie uda.
FAST będzie monitorować jednocześnie dziewiętnaście odcinków nieba, podczas gdy Arecibo ogarnia tylko siedem. Jest to możliwe nie tylko dzięki imponującemu rozmiarowi teleskopu, ale i ważącym łącznie 1. ton lustrom, które spełnią rolę "teleskopu w teleskopie". Skupią one sygnał radiowy w wybranym miejscu, nasilając go i dając lepszy obraz wybranej części kosmosu. Obserwatorium otrzyma także najnowocześniejsze wyposażenie, w tym komputery i oprogramowanie oferujące wielką moc obliczeniową.
Decyzja o rozpoczęciu konstrukcji radioteleskopu na równinie w południowej prowincji Kuejczou została powzięta w 200. roku. FAST zostanie wykorzystany do zbierania wszelakich danych o zakamarkach Wszechświata, które trudno nam dotąd było dojrzeć. Obserwatorium planuje też współpracę z programem SETI, więc włączy się w poszukiwania życia pozaziemskiego.