Powstaje największy na świecie teleskop. Polacy biorą udział w budowie

Powstaje największy na świecie teleskop. Polacy biorą udział w budowie

Powstaje największy na świecie teleskop. Polacy biorą udział w budowie
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Arkadiusz Stando
08.02.2018 15:57

Polscy naukowcy biorą udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Ekstremalnie Wielki Teleskop pozwoli pozyskiwać obrazy 16 razy ostrzejsze niż pochodzące z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Możemy być z nich dumni.

Urządzenie ma rozpocząć pracę w 2022 roku, więc już niedługo. W jego budowę są zaangażowani polscy naukowcy. Celem budowy Wielkiego Teleskopu jest badanie obiektów takich jak planety pozasłoneczne i ich atmosfera.

ELT - Ekstremalnie Wielki Teleskop będzie największym obserwatorium astronomicznym świata. Ogromne zwierciadło o średnicy 39 m będzie zbudowane z 800 małych sześciokątnych elementów. W ten sposób będzie pobierać trzynastokrotnie większą ilość światła niż obecnie funkcjonujące największe teleskopy świata.

Obserwatorium jest budowane na szczycie Cerro Armazones w Chile, na wysokości około 3 tys. m. n.p.m. To miejsce jest położone na pustyni Atakama. Panujące tam warunki atmosferyczne pozwolą na lepszą obserwację Wszechświata. To dzięki słabym wiatrom oraz niskiej wilgotności powietrza (brak parowania).

Pierwsze lustro M1, o średnicy 39 metrów, skierowane w kierunku gwiazd ma pobierać światło i kierować je w kierunku drugiego zwierciadła. M2, ustawione 70 metrów pod M1, to największe kiedykolwiek wyprodukowane lustro wypukłe. Jego światło będzie przesyłane do kolejnych zwierciadeł, a dopiero wtedy trafią przed oczy astronoma.

Powierzchnia całej konstrukcji ma zająć teren bliski połowy boiska do piłki nożnej. Całkowity koszt budowy ELT szacuję się na 1 mld euro. Właścicielem urządzenia jest Europejskie Obserwatorium Południowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)