Najfajniejsze "jaja wielkanocne"

Najfajniejsze "jaja wielkanocne"

Najfajniejsze "jaja wielkanocne"
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
06.04.2012 10:24, aktualizacja: 06.04.2012 14:10

Czyli zostawione dla użytkowników przez programistów niespodzianki. Zbliżają się święta wielkanocne, stąd też taki temat, a nie inny. Głównie dlatego, że taka ukryta funkcja zwie się z angielskiego ”easter egg” ("jajo wielkanocne").

W prehistorycznym systemie operacyjnym TOPS-10 pliki tworzyło się komendą ”make”. Jeśli nazwa pliku miała brzmieć ”love”, komputer odpowiadał wyświetleniem komunikatu ”not war?”.

W popularnym programie do ścią… wymiany plików uTorrent wystarczy wejść w zakładkę Pomoc, kliknąć O programie, wcisnąć klawisz T i już można grać w ”Tetrisa”, podczas gdy oczekujemy na zakończenie ścią…. wymiany plików.

W pakiecie OpenOffice można uruchomić niewielką grę nazwaną „Star Wars”. Wystarczy stworzyć nowy arkusz kalkulacyjny w Calc, w pierwszą z komórek wpisać ”=game()”, potwierdzić Enterem, po czym na pytanie ”Say what?”. odpowiedzieć w kolejnej komórce ”=GAME(”StarWars”). Co prawda z ”Gwiezdnymi Wojnami” to ”jajko wielkanocne” ma niewiele wspólnego, ale z pewnością i tak jest ciekawsze niż praca na arkuszu kalkulacyjnym.

Każdy fan innej wielkiej sagi fantastycznej czyli ”Władcy Pierścieni” znajdzie coś dla siebie w Mac OS X. W tym celu powinien otworzyć folder Applications, później Utilities i w terminalu wklepać ”grep LOTR /usr/share/calendar/calendar.history”.

Wciąż pozostajemy w świecie fantasy. W Photoshopie CS2 przytrzymując klawisz Alt oraz lewy przycisk myszy wystarczy nią najechać na Opcje Palety w zakładce Warstwy, po czym puścić przycisk. Pojawi się... Merlin.

Po wpisaniu komendy ”relnotes dmedia_eoe 29” w Uniksowym systemie IRIS otrzymamy przepis na kurczaka Kung Pao i tiramisu. Nie przyjmujemy skarg na jego jakość.

Flash MX Pro 2004 da nam możliwość zagrania w sześć różnych gier, jeśli tylko klikniemy literki TM zaraz przy liczbie 2004. po uprzednim wejściu w Pomoc/O programie.

W Firefoksie znajdziemy błyskotliwą odpowiedź na żarty programistów Internet Explorera na temat niszczenia przez konkurenta komputerów użytkowników - wystarczy, że wpiszemy ”about:Mozilla”. w pasku URL tej przeglądarki.

W Google Earth z kolei można pobawić się symulatorem lotu. Wystarczy przenieść się w dowolne miejsce na globie, kliknąć lewym przyciskiem myszy na mapie, po czym powinniśmy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+A. Czasem trzeba do tego dodać jeszcze klawisz G.

Inny symulator lotu znajdziemy w Excelu 97. Po wciśnięciu F5 należy wpisać ”X97:L97”. i potwierdzić Enterem. Później wciskamy przycisk Tab, przytrzymujemy Ctrl i Shift i w tym samym czasie klikamy na ikonę Chart Wizard. Wysokich lotów!

W Winampie dla odmiany istnieje możliwość zagrania w kultowego węża. Zainteresowani? Nic łatwiejszego. W tym celu trzeba tylko wybrać skórkę, która nazywa się Bento, w menu ustawień wybrać Skins/Modern Skins, wybrać z listy opcję Current Skin i dwukrotnie kliknąć na okienku Bento.

Z kolei, żeby wasza Picasa została przejęta przez pluszowe misie, wciśnijcie kombinację klawiszy Ctrl+Shift+Y.

Smacznych "wielkanocnych jaj"!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)