MWC 2014: Przyszłość Firefox OS oczami Mozilli

MWC 2014: Przyszłość Firefox OS oczami Mozilli

MWC 2014: Przyszłość Firefox OS oczami Mozilli
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.02.2014 09:57, aktualizacja: 24.02.2014 13:49

Mozilla,na targach Mobile World Congress w Barcelonie zaprezentowała przyszłe kierunki rozwoju systemu Firefox OS. Fundacja pokazała też nowe urządzenia z Firefox OS oraz poinformowała o planach partnerów, które umożliwią dalszy rozwój platformy.

Mozilla zaprezentowała siedem nowych urządzeń z Firefox OS i poinformowała o dokonaniach i partnerstwach, które umożliwią dalszy rozwój platformy w 201. roku. W ciągu roku od targów MWC 2013 urządzenia z Firefox OS trafiły do sprzedaży na 15 rynkach u czterech globalnych operatorów na telefonach od trzech producentów. W 2014 roku Firefox OS wejdzie na nowe rynki. Telefónica wprowadzi urządzenia z Firefox OS do swoich salonów w kolejnych ośmiu krajach: w Argentynie, Ekwadorze, Gwatemali, Kostaryce, Niemczech, Nikaragui, Panamie i Salwadorze. Natomiast Deutsche Telekom rozszerzy ofertę o kolejne cztery rynki: Chorwację, Czechy, Macedonię i Czarnogórę.

Wsparcie operatorów dla Firefox OS również rośnie –. Telkomsel i Indosat dołączyły do listy 21 globalnych operatów wspierających inicjatywę urządzeń otwartej sieci. Na liście tej znajdują się również partnerzy ogłoszeni w zeszłym roku: América Móvil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Three Group, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Telecom Italia Group, Telefónica, Telenor, Telstra, TMN i VimpelCom.

Nowe ceny smartfonów

Spreadtrum ogłosiło projekty referencyjne WCDMA I EDGE dla Firefox OS, jak również pierwsze w branży chipsety dla smartfonów za 2. dolarów – SC6821 – co pozwoli obniżyć ceny najtańszych smartfonów.

Urządzenia z Firefox OS to pierwsze urządzenia w całości zbudowane w oparciu o otwarte standardy sieciowe, gdzie każda funkcja jest tworzona jako aplikacja HTML5. Operatorzy mogą dostosować interfejs i stworzyć lokalne usługi.

Deutsche Telekom korzysta z tych możliwości dostosowania rozwijając nowe funkcje Firefox OS na potrzeby projektu “the Future of Mobile Privacy”. – aby wraz z Mozillą zbliżyć ochronę prywatności do użytkowników. Zespoły odpowiadające za prywatność w obu organizacjach stworzyły koncepcję rozwoju dla nowych funkcji prywatności, obecnie poddawanych testom pod kątem wprowadzenia ich do przyszłych wydań Firefox OS.

Firefox OS jest również rozwijany pod kątem innych urządzeń. Partnerzy i kontrybutorzy pracują nad optymalizacją oprogramowania pod telewizory, tablety i inne urządzenia. W styczniu Panasonic poinformował o partnerstwie z Mozillą, mającym na celu wydanie nowej generacji telewizorów Smart TV, działających na systemie Firefox OS.

Rozwój można również zaobserwować w kontekście aplikacji i treści na Firefox OS. Firefox OS oferuje dwa sposoby odkrywania i korzystania z aplikacji i treści –. Firefox Marketplace oraz adaptacyjne wyszukiwanie aplikacji, umożliwiające odnajdywanie i dostęp do aplikacji jednorazowego użytku i do pobrania. W Firefox Marketplace można znaleźć między innymi popularne aplikacje, takie jak: Cut the Rope, Disney’s Where’s My Water, Facebook, EverNav, HERE, Line, Pinterest, SoundCloud, The Weather Channel, TimeOut, Twitter, Yelp i YouTube.

Partnerzy Mozilli, tacy jak Alcatel, Huawei, LG i ZTE wykorzystują Firefox OS w swoich smartfonach. Zaprezentowane nowe urządzenia z Firefox OS są wyposażone między innymi w poprawiające wydajność dwurdzeniowe procesory i ekrany o wyższej rozdzielczości. Najnowsze urządzenia dołączające do rodziny Firefox OS to: ZTE Open C i Open II, Alcatel Onetouch Fire C, Fire E, Fire S i tablet Fire 7 - wszystkie działające na procesorach Snapdragon.

Nowe wydania Firefox OS zaoferują użytkownikom nowe funkcje i usługi, w tym odświeżoną nawigację, uniwersalną funkcjonalność wyszukiwania, wsparcie dla NFC i sieci LTE oraz dwóch kart SIM, łatwy sposób na udostępnianie treści, możliwość tworzenia własnych dzwonków, wymienialne ekrany domowe oraz Firefox Accounts. Nowe wydania Firefox OS zawierają usprawnienia wydajności, poprawiające działanie telefonu, w tym szybsze uruchamianie, płynniejsze przewijanie i lepszą dokładność klawiatury.

Mozilla zaprezentowała też dwurdzeniowy telefon referencyjny z ekranem o przekątnej 4,5 cala, na którym deweloperzy mogą testować nowe funkcje i aplikacje na Firefox OS pod kątem różnych konfiguracji pamięci. Ponadto rozszerzyła program dla tabletów, ułatwiający programistom testowanie ich aplikacji na tablety z Firefox OS.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Nowy telefon referencyjny dla deweloperów, Firefox OS Flame, dzięki któremu programiści mogą przetestować możliwości Firefox OS w rzeczywistym środowisku z dostępem do sieci mobilnej i faktycznymi funkcjonalnościami sprzętowymi, takimi jak akcelerometr, NFC i aparat. Podobnie jak komercyjne telefony z Firefox OS, deweloperski referencyjny telefon Flame jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor Qualcomm o taktowaniu 1,2 GHz. Programiści tworzący aplikacje na modele telefonów Firefox OS z mniejszą pamięcią, mają opcję skorygowania zasobów RAM telefonu Flame, z 1 GB do 25. MB, aby przekonać się, jak ich aplikacje będą działały na urządzeniach ze słabszą specyfikacją. Ponadto Flame zapewnia programistom i entuzjastom dostęp do najnowszych wersji Firefox OS – mogą oni testować wydania nocne i przyczynić się do rozwoju platformy.

Specyfikacja Firefox OS Flame (urządzenie referencyjne)

- Dwurdzeniowy procesor Qualcomm MSM8210 Snapdragon, 1,2 GHz
- Ekran 4,5 cala (FWVGA 854×480 pikseli)
- Aparaty: tylny: 5MP / przedni: 2MP
- 3G UMTS czteropasmowe (850/900/1900/2100)
- pamięć 8GB
- 256-1GB RAM (możliwość dostosowania przez dewelopera)
- Wsparcie Dual SIM
- A-GPS, NFC
- Pojemność baterii: 1800 mAh
- WiFi: 802.1. b/g/n, Bluetooth, Micro USB

Fundacja poinformowała również o integracji Firefox OS z PhoneGap, dzięki której setki tysięcy osób tworzących na PhoneGap będą mogły przeportować swoje aplikacje na Firefox OS.

Foxconn i VIA dołączają do programu rozwoju tabletów

W ramach programu rozwoju tabletów z Firefox OS, VIA udostępni deweloperom na całym świecie siedmiocalowy tablet referencyjny Vixen, pomagając tym samym społeczności Mozilli w ukończeniu prac nad Firefox OS na tablety. Deweloperzy mogą zgłosić się do programu na blogu Hacks Mozilli.

Specefikacja tabletu referencyjnego dla deweloperów:

VIA Vixen:

- 7-calowy ekran LCD, 1024x600 HD
- Dwurdzeniowy procesor Cortex-A9, 1,2 GHz
- ARM Mali-400 Dual-Processon GPU
- Pamięć 8 GB
- 1 GB RAM
- Aparaty: tylny: 2,0 MP / przedni: 0,3 MP
- WiFi: 802.1. b/g/n
Foxconn InFocus:
- 10-calowy ekran (1200×800 pikseli, kolor 24-bit)
- czterordzeniowy procesor A31 (ARM Cortex A7), 1,0 GHz w/ PowerVR SGX544MP2 GPU
- Pamięć 16GB
- 2GB RAM
- Aparaty: tylny: 5MP / przedni: 2MP
- A-GPS
- Pojemność baterii: 7000 mAh
- WiFi: 802.1. b/g/n, Bluetooth, Micro USB

Źródło: Informacje prasowe, SW, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)