Microsoft wygrywa spór o MP3

Microsoft wygrywa spór o MP3

08.08.2007 08:30, aktualizacja: 08.08.2007 08:52

Microsoft wygrał apelację od decyzji nakazującej koncernowi wypłacenie 1,52 miliarda dolarów odszkodowania firmie Alcatel-Lucent za naruszenie patentu na technologię MP3. Sąd okręgowy w Kalifornii orzekł, że firma Gatesa nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania, gdyż w poprzednim wyroku niewłaściwie uznano, iż Microsoft naruszył jeden z dwóch patentów chroniących MP3.

W nowym orzeczeniu stwierdzono, iż patenty, które były przedmiotem sporu, nie należą do Alcatela-Lucenta i tak długo jak Microsoft posiada licencję wykupioną od jednego z właścicieli patentu, nie narusza prawa.

Sąd uznał, iż sporne patenty należą do AT&T oraz Instytutu Fraunhofera. Microsoft kupił od Instytutu licencję, ma więc prawo do wykorzystywania technologii MP3. W wyroku znalazło się ponadto stwierdzenie, iż Alcatel-Lucent nie może pozywać koncernu z Redmond o wspomniane patenty tak długo, jak stroną w tym samym sporze nie będzie Fraunhofer. Alcatel-Lucent ma prawo odwołania się od wyroku.

Ostateczne rozwiązanie spornej kwestii jest ważne nie tylko dla Microsoftu. Wiele firm kupiło patent na MP3 od Fraunhofera i, jeśli firma Gatesa ostatecznie przegra, z pewnością i one zostaną pozwane przez Alcatela-Lucenta.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)