Microsoft pozywa TomToma o naruszenie patentów

Microsoft pozywa TomToma o naruszenie patentów
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

26.02.2009 15:27

Rozpoczyna się nowy proces w branży high-tech: Microsoft pozywa firmę TomTom. Producentowi urządzeń do nawigacji koncern z Redmond zarzuca, że w swoim oprogramowaniu naruszył patenty Microsoftu. Do technologii stanowiących przedmiot sporu należą też patenty, które mogą być naruszane za sprawą stworzonej przez TomToma implementacji kernela Linux oraz systemu plików FAT.

Co do patentów, na których naruszenie skarży się Microsoft, chodzi tu przede wszystkim o zarejestrowane w USA patenty 6,175,78. (Vehicle computer system with open platform architecture), 7,054,745 (Method and system for generating driving directions), 6,704,032 (Methods and arrangements for interacting with controllable objects within a graphical user interface environment using various input mechanisms), 7,117,286 (Portable computing device-integrated appliance), 6,202,008 (Vehicle computer system with wireless internet connectivity), 5,579,517 (Common name space for long and short filenames), 5,758,352 (Common name space for long and short filenames) oraz 6,256,642 (Method and system for file system management using a flash-erasable, programmable, read-only memory). Microsoft wniósł pozew przed sądem okręgowym w Seattle, a także skargę do United States International Trade Commission.

Sam Microsoft twierdzi, że już od lat usiłował rozpocząć negocjacje z TomTomem w sprawie licencji, ale nie odniósł na tym polu żadnego sukcesu. Koncern już od dawna prowadzi program licencjonowania swojej własności intelektualnej na rzecz innych producentów. Patenty stanowiące przedmiot pozwu przeciwko TomTomowi są licencjonowane także przez wiele innych firm. "W sytuacji takiej jak ta, w której nie da się osiągnąć rozsądnego porozumienia biznesowego, nie mamy innego wyboru, jak tylko szukać w sądzie ochrony dla naszych innowacji i naszych partnerów, którzy licencjonują te rozwiązania" – twierdzi prawnik Microsoftu Horacio Gutierrez. Stanowisko firmy TomTom, która już teraz w swoich bilansach jest pod kreską, nie jest na razie znane.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)