Mamy szanse na szybki Internet w całej Polsce

Mamy szanse na szybki Internet w całej Polsce

Mamy szanse na szybki Internet w całej Polsce
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
28.07.2009 14:05, aktualizacja: 28.07.2009 14:44

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wniosek Komisji Europejskiej w sprawie zmiany przepisów dotyczących wykorzystania pasma radiowego zarezerwowanego dotychczas na potrzeby telefonii komórkowej GSM. Zmodyfikowana zostanie tzw. dyrektywa GSM z 1987 roku – na jej mocy niektóre częstotliwości w paśmie 900 MHz były wykorzystywane wyłącznie dla celów świadczenia usług przez systemy telefonii komórkowej drugiej generacji (2G, GSM). Po wprowadzonych zmianach częstotliwości zastrzeżone dotychczas dla sieci 2G będą mogli wykorzystywać też operatorzy nowszych systemów łączności, takich jak UMTS (3G). Pozwoli to na przykład odciążyć kanały o wyższych częstotliwościach (po przesunięciu niektórych usług do zakresu GSM) i przeznaczyć zwolnione zasoby dla kolejnych usług – takich jak bezprzewodowe łącza internetowe, systemy geolokalizacji itp.

Dyrektywa GSM (w oficjalnej nomenklaturze: dyrektywa numer 87/372/EWG) zastrzegała kanały o częstotliwościach 890–91. MHz (uplink) i 935–960 MHz (downlink) do wyłącznego wykorzystania przez usługi GSM. W przypadku telefonii UMTS odpowiednie zakresy to 1920–1980 MHz i 2110–2170 MHz. Są one bardziej pojemne informacyjnie, ale zarazem wymagają, aby odległość między nadajnikiem (stacją bazową) a abonentem była mniejsza niż w systemach GSM.

Komisja Europejska przedstawiła wniosek o zmianę tej regulacji w listopadzie 200. roku. W maju 2009 roku zatwierdził go Parlament Europejski. Zmieniona dyrektywa zostanie podpisana przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów we wrześniu, a następnie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)