Optymalizator wydatków na telefon komórkowy

Optymalizator wydatków na telefon komórkowy

11.03.2011 12:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet o połowę można zredukować swoje rachunki telefoniczne po skorzystaniu z pierwszego na świecie narzędzia do automatycznej optymalizacji wydatków na komórkę. Eksperci przewidują, że polska usługa internetowa wywoła korzystne zmiany na rynku telekomunikacyjnym.

Na rynku pojawiła się usługa internetowa o roboczej nazwie projekt blupill. Jest to usługa, która za niewielka opłatą ma przyczynić się zoptymalizowania rachunków za telefon o nawet 50. - według deklaracji autorów. Usługa jest dostępna dla tych, którzy posiadają indywidualny abonament u jednego z czterech największych operatorów działających w Polsce. Optymalizator automatycznie dobiera użytkownikowi idealnie dopasowane do jego potrzeb oferty i wyświetla miesięczny koszt korzystania z nich.

Zespół matematyków, ekonomistów i informatyków z Poznania kierowany przez Sebastiana Barylskiego, tworząc usługę, poszedł pod prąd dotychczasowym próbom rozwiązania problemu. Usługi starej generacji –. porównywarki – ograniczają poszukiwania do taryf spełniających uśrednione parametry użytkownika. Tymczasem projekt blupill oblicza, ile kosztować będzie użytkownika każda dostępna dla niego na rynku kombinacja taryf, usług dodanych i promocji, automatycznie analizując precyzyjny matematyczny zapis historii korzystania przez użytkownika z telefonu.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Algorytm usługi jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Zespół dwa lata pracował nad stworzeniem innowacyjnego systemu informatycznego. Usługa, która została dziś zaprezentowana, po ponad pół roku testów jest dostępna w wersji testowej (beta 0.9). Można z niej skorzystać za minimalną opłatą w wysokości 1,3. zł brutto (poprzez e-płatność) lub 2,40 zł brutto (SMS).

Specjaliści wypowiadają się pozytywnie o odważnym podejściu do rozwiązania problemu przez poznański zespół od strony algorytmicznej, technologicznej i biznesowej. –. Uważam ten projekt za ciekawy, ponieważ pozwala dostosować ofertę operatorów telefonii komórkowej do potrzeb użytkowników – mówi Prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego. – Jest to niezwykle trudny koncept matematyczny i informatyczny, dlatego że spośród setek miliardów kombinacji trzeba wybrać tę najlepszą dla danego użytkownika. Dlatego bardzo doceniam to osiągnięcie.

Usługa zawsze dobiera użytkownikowi najbardziej aktualną ofertę rynkową. Analitycy i prawnicy z zespołu projektu blupill z pomocą specjalnego systemu wprowadzają na bieżąco wszystkie zasady naliczania cen za usługi komórkowe.

Niestety póki co, nawigacja po stronie blupill.pl jest mało intuicyjna. Na stronie mamy obowiązkowy filmik reklamowy z szefem firmy, a samo sprawdzanie taryf wymaga instalowania dziwnych dodatków javy do przeglądarki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)