Mac OS X 10.7: znamy nowe szczegóły

Mac OS X 10.7: znamy nowe szczegóły

Mac OS X 10.7: znamy nowe szczegóły
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
28.02.2011 14:35, aktualizacja: 28.02.2011 15:14

Apple sprawił niespodziankę, ujawniając - oprócz nowych modeli MacBooków Pro – kolejne informacje o następnej generacji systemu operacyjnego Mac OS X 10.7. Producent zaktualizował stronę poświęconą wydaniu Lion, a redakcji heise online zdradził nawet coś więcej.

Apple sprawił niespodziankę, ujawniając - oprócz nowych modeli MacBooków Pro – kolejne informacje o następnej generacji systemu operacyjnego Mac OS X 10.7. Producent zaktualizował stronę poświęconą wydaniu Lion, a redakcji heise online zdradził nawet coś więcej.

Zmieniona nawigacja za pomocą Mission Control jako uzupełnienie sekcji Dashboard, Spaces i Exposé, obecny prawie wszędzie tryb pełnoekranowy i LaunchPad jako panel obsługi do zarządzania programami nie są już niczym nowym. To funkcje, które Apple anonsował już 2. października ubiegłego roku wraz z uruchomionym przed siedmioma tygodniami sklepem Mac App Store.

Obraz
© Pierwsza jaskółka Mac OS-a X 10.7. Mac App Store jest jednym z elementów systemu już od wersji 10.6.6 i przypomina wyglądem sklep iTunes. Użytkownicy mogą tutaj kupić programy, instalować je na Macach, a także w prosty sposób utrzymywać w aktualnym stanie (fot. heise-online.pl)

Nowością jest usługa o nazwie Versions, która przy zapisywaniu pliku automatycznie rejestruje starszą wersję i zachowuje ją na później. W ten sposób można nie tylko wrócić do wcześniejszego wariantu dokumentu, ale też przeglądać wszystkie wcześniejsze etapy swojej pracy i przenosić jedynie części z nich do aktualnie tworzonego dokumentu. Versions można inicjować też ręcznie, aby np. pomiędzy kolejnymi zapisami dokumentu zapamiętać jego wybrany stan.

Obraz
© Zapożyczenia z systemu operacyjnego Apple'a dla urządzeń przenośnych: od 2. października 2010 roku wiadomo, że Mac przejmie co nieco elementów obsługi znanych z urządzeń z systemem iOS. Widzimy tu Launchpada, panel do zarządzania i uruchamiania programów… (fot. heise-online.pl)

To, jak wiele wersji danego pliku będzie przechowywanych przez system, nie jest jeszcze ustalone. Jak wynika z wypowiedzi Apple'a, będzie zastosowana podobna strategia jak w systemowej funkcji archwizacji Time Machine: kiedy zajęte jest zbyt wiele miejsca albo upłynął określony czas, Versions będzie usuwać stare zasoby plików. Jednak w odróżnieniu od narzędzia do kopii zapasowych Versions będzie zabezpieczać pliki na wewnętrznym dysku. Zasadnicze działanie tej funkcji będzie się odbywało w systemie plików w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Obraz
© …za pomocą którego można także grupować programy w "katalogach" w stylu iOS-a. Przesiadający się na Maki z Windows, a wcześniej pracujący z iOS-em, szybko się przyzwyczają (fot. heise-online.pl)

Dzięki AirDrop Apple chce z kolei uprościć przesyłanie plików: ta usługa rozpoznaje inne komputery znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie i ich użytkowników, którzy mogą wymieniać pliki między sobą. Usługa bazuje na Bonjour; w ten sposób Apple nazywa swoją implementację zestawu mechanizmów ZeroConf.

Obraz
© Ta funkcja jest nowa: Mac OS X 10.7 będzie rozróżniał wiele wersji dokumentów użytkownika, uzupełniając w ten sposób narzędzie do backupu Time Machine. Poza tym Lion oddaje do dyspozycji użytkownika automatyczne zabezpieczanie i funkcję blokowania chroniącą przez przypadkową zmianą dokumentu (fot. heise-online.pl)

FileVault, za pomocą którego od OS-a X 10.3 katalog użytkownika może być przechowywany w zaszyfrowanym obrazie dysku, w Lionie doczekał się kolejnego rozwinięcia. Może on od teraz szyfrować woluminy, używając algorytmu AES. Sterownik wykonuje to zadanie w sposób przezroczysty dla użytkownika i działa zarówno z wewnętrznymi, jak i z zewnętrznymi napędami, również z dyskiem startowym –. wyjaśniali odpytywani w tej sprawie przedstawiciele Apple'a.

Obraz
© Dobrym zwyczajem w Apple'u jest wprowadzanie wraz z nowym systemem nowego klienta poczty. Program Mail już wkrótce będzie oznaczony numerem wersji 5 i wyglądem będzie przypominał nieco aplikację pocztową dla iPada (fot. heise-online.pl)

Jako nowość producent wymienia piątą wersję programu Mail. W kliencie poczty elektronicznej wyświetlanie w wątkach zmieniło się w Konwersacje, a zastosowany w nich układ jest znany z SMS-ów albo z aplikacji do Facebooka. Mail pod wieloma względami przypomina teraz program pocztowy dla systemu iOS, co dotyczy także wyświetlania w trybie pełnoekranowym. W rozmowie z redakcją heise online Apple nie obiecywał ulepszeń w obsłudze struktury katalogów IMAP oczekiwanych przez wielu użytkowników biznesowych.

Obraz
© Również ta funkcja przypomina to, co znamy z iOS-a: Konwersacje takie jak w SMS-ach albo w aplikacji do Facebooka wchodzą teraz także do poczty. Wyświetlanie wiadomości w wątkach Mail opanował już dawno temu, tylko może do tej pory przebieg rozmowy nie wyglądał tak elegancko (fot. heise-online.pl)

W czwartek (2. lutego) producent po raz pierwszy zapowiedział też serwerową wersję Liona, ale firma z Cupertino nie chciała zdradzać szczegółów jego funkcji: w wersji trzeciej ukaże się wprawdzie serwer Wiki, ale w edycji opatrzonej również numerem 3 otwartoźródłowego i utrzymywanego przez Apple'a oprogramowania Calendar and Contacts Server nie należy się spodziewać iCala i serwera książki adresowej.

Obraz
© O tym, że w Mac OS-ie X 10.7 wszystkie programy będą mogły korzystać z trybu pełnoekranowego, wiadomo już od października ubiegłego roku. Nie inaczej będzie w Mailu…. (fot. heise-online.pl)

Do serwerowego systemu operacyjnego producent dodał integrację urządzeń z iOS-em, które administrator będzie mógł –. podobnie jak dziś z iPhone Configuration Utility – wstępnie skonfigurować, używając profili. Poza tym iPady uzyskały dostęp do udziałów na serwerach za pośrednictwem protokołu WebDAV.

Obraz
© …oraz w iPhoto. Program Apple'a do zarządzania zdjęciami do tej pory obsługiwał wyświetlanie pełnoekranowe jedynie przy przetwarzaniu albo w trybie prezentacji (fot. heise-online.pl)

Apple nie ujawnił jeszcze cen i dat wydania nowego systemu. Właściciele płatnego konta Developer mogą uzyskać wersję przedpremierową za pośrednictwem sklepu Mac App Store.

Obraz
© Kwadratura pełnego ekranu: o pojawieniu się nowej funkcji Mission Control również wiemy od kilku miesięcy. Ten kompaktowy podgląd uzupełnia Dashbord, Exposé i Spaces oraz gromadzi w podglądzie wszystkie aktywne elementy Mac OS-a X 10.7 (fot. heise-online.pl)

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)