Mac OS X Lion - Tips & Tricks
Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac z systemem operacyjnym OS X Lion, mamy coś dla ciebie. Oto kilka prostych sztuczek, które usprawnią codzienną pracę.
Front Row pod Lionem
Wraz z OS X 10.7. zniknął Front Row - aplikacja, z której przede wszystkim korzystałem do przeglądania najnowszych trailerów. Na rynku jest sporo alternatyw dla osób, które używają swojego Maka jako HTPC, ale funkcja dla kinomanów, czyli możliwość oglądania trailerów, jest nieoceniona.
Uwaga: iTunes 10.4. ma inny format biblioteki, którego Front Row nie obsługuje, więc jeśli chcecie mieć do niej dostęp to konieczny jest downgrade do wersji 10.3.
Metoda 1
Jeśli macie dostęp do instalacji Snow Leopard (np. klon na drugim dysku), to wystarczy przegrać następujące pliki i umieścić je w analogicznym miejscu pod Lionem. Operacje trzeba będzie potwierdzić hasłem administratora.
- /System/Library/CoreServices/Front Row.app
- /System/Library/PrivateFrameworks/BackRow.framework
- /System/Library/PrivateFrameworks/iPhotoAccess.framework
- /System/Library/LaunchAgents/com.apple.RemoteUI.plist
- /Applications/Front Row.app
Na koniec wystarczy zrestartować komputer. Powinien zostać również przywrócony skrót klawiszowy ⌘␛.
Metoda 2
Jeśli nie macie dostępu do Liona, to wystarczy pod poniższym linkiem pobrać stosowny installer i go uruchomić. Wykona on powyższe czynności za nas.
Wyłączenie naturalnego scrollowania
Niektórym przeszkadza naturalne scrollowanie, czyli w odwrotnym kierunku, do którego zostaliśmy przyzwyczajeni, odkąd pojawił się pierwszy pasek do przewijania. Aby przywrócić to znane z poprzednich dekad wystarczy wejść do panelu Preferencji Systemowych i pod Mysz lub Trackpad odpowiednio wyłączyć tę opcję.
Wyłączamy Resume tymczasowo i na stałe
Jedną z nowych funkcji Liona jest Resume, które zapamiętuje nasze ułożenie okien, otwarte dokumenty, położenie kursora w artykule i wiele, wiele innych rzeczy. Czasami jednak możemy nie chcieć, aby dana sesja została zapamiętana.
Tymczasowo
Wystarczy podczas zamykania programu, z paska menu przytrzymać klawisz Option (⌥),aby sesja nie została zapamiętana. Alternatywnie, możemy zamknąć program za pomocą skrótu ⌥⌘Q.
Permanentnie
Można również zmodyfikować plisty wybranych aplikacji, aby wyłączyć tę funkcję na stałe. Poniższe komendy wpisujemy w Terminalu i zatwierdzamy Enterem.
Safari
- defaults write com.apple.Safari NSQuitAlwaysKeepsWindows -bool false
Google Chrome
- defaults write com.google.Chrome NSQuitAlwaysKeepsWindows -bool false
QuickTime Player X
- defaults write com.apple.QuickTimePlayerX NSQuitAlwaysKeepsWindows -bool false
Podgląd
- defaults write com.apple.Preview NSQuitAlwaysKeepsWindows -bool false
Jeśli jednak będziemy chcieli ponownie przywrócić tę funkcjonalność, to wystarczy w powyższych komendach zastąpić słowo false, słowem true.
Wytnij i Wklej folder
Finder umożliwia teraz "przeklejanie" folderów prosto z klawiatury - dotychczas trzeba je było ręcznie przeciągać myszką. Aby przenieść katalog z jednego miejsca na drugie wystarczy:
- zaznaczyć go w Finderze
- wcisnąć ⌘C (lub wybrać Kopiuj z menu Edycja)
- przejść do nowej lokalizacji
- wcisnąć ⌥⌘V (lub wybrać Przenieś tutaj z menu Edycja podczas przytrzymywania klawisza ⌥)
Dashboard w stylu Snow Leopard
Dashboard znalazł sobie nowe miejsce, jako "Biurko" pod Lionem, co w połączeniu z nowymi klawiaturami Apple, które mają teraz pod F4 przycisk wywołujący LaunchPad, ma sens. Szybkim gestem możemy się do niego bez problemu przełączyć. Niektórzy jednak mają stare typy klawiatur, albo po prostu preferują stary wygląd Dashboard. Na szczęście można go przywrócić w bardzo prosty sposób:
- uruchamiany Preferencje Systemowe
- przechodzimy do panelu Mission Control
- wyłączamy pierwszą od góry opcję Pokaż Dashboard jako Space
Voilá!
Wyłączamy wyskakujące okno ze znakami diakrytycznymi
Ta funkcja, to próba ułatwienia nam wprowadzania znaków diakrytycznych, których tradycyjnie nie możemy uzyskać za pomocą naszej klawiatury. Mam tutaj na myśli najprzeróżniejsze akcenty z innych języków, typu: äçēñž. Pod Lionem, jeśli przytrzymamy dany klawisz przez sekundę, to zamiast powtarzającego się ciągu „eeeee”. pojawi się okno z możliwością wyboru interesującego nas znaku. Jeśli chcemy to wyłączyć na stałe, to wystarczy w Terminalu wpisać poniższą komendę i zatwierdzić ją Enterem:
- defaults write -g ApplePressAndHoldEnabled -bool false
Po tym kroku wystarczy zrestartować aplikację, w której nam to przeszkadza. Restart systemu zalecany. Funkcjonalność przywracamy poprzez zastąpienie słowa false słowem true.
Pobierz Liona z Mac App Store
Jeśli mamy potrzebę stworzenia własnego pendrive'a, który będzie instalował nam Liona na innych komputerach, a przypadkiem nie zapisaliśmy tego, co się pobrał po pierwszym zakupie w Mac App Store, możemy to zrobić ponownie.
1. Uruchom Mac App Store z wciśniętym klawiszem ⌥. (Option).
2. Z prawej strony, w kolumnie Top Paid Apps, znajdź Liona —. powinien być na pierwszym miejscu.
3. Trzymając klawisz ⌥. powinien pojawić się szary napis Install zamiast Purchased.
4. Nadal trzymając ⌥. klikamy w Install – nie zostaniemy ponownie obciążeni kosztem zakupu.
5. W folderze /Programy znajdziecie plik o nazwie „Install Mac OS X Lion”. wystarczy go przegrać w bezpieczne miejsce.
Zwężenie treści w trybie pełnoekranowym Safari
Safari w trybie pełnoekranowym jest świetne, szczególnie na mniejszych ekranach, ale nie wszystkie strony dobrze wyglądają na pełnej szerokości. Ma to szczególnie znaczenie przy monitorach o rozdzielczości 192. x 1080 pikseli i wyższych.
Chwytając myszką za lewy lub prawy róg ekranu, możemy zwęzić go według naszych potrzeb, a puste przestrzenie zostaną wypełnione, wszechobecną w Lionie, „tkaniną”. Ustawienie nie zostaje zapamiętane dla kolejnych zakładek, musimy to ustawiać indywidualnie.
Zmiana „tkaniny” pod Mission Control
„Tkanina”, używana przez Liona w wielu miejscach jako tło, nie wszystkim się podoba. Na szczęście można ją bezproblemowo zmienić. Wybierzcie taką, jaka Was interesuje i jeśli jeszcze nie jest w formacie PNG, to przekonwertujcie ją (chociażby funkcją Eksport z Podglądu). Zmieńcie też jej nazwę na „defaultdesktop.png”. Zalecam stosowanie obrazków o rozdzielczości waszego monitora.
1. W Finderze wciśnijcie ⇧⌘G (Shift-Command-G) i wpiszcie następujący adres:
- /System/Library/CoreServices/Dock.app/Contents/Resources/
2. Zrób kopię oryginalnego pliku „defaultdesktop.png”. (lub zmień jego nazwę).
3. Przeciągnij nowe tło zapisane pod tą samą nazwą na miejsce oryginału.
4. Uruchom Terminal i wpisz:
- killall Dock
5. Ciesz się wolnością od tkaniny.
Zmiana tła pod Dashboard Space
Klocki, czy jak kto woli, tło Dashboard, również nie wszystkim przypadły do gustu. Podobnie jak w poprzednim poradniku, wystarczy przygotować sobie własne tło jako PNG i nazwać je „pirelli.png”. Następnie należy:
1. Wcisnąć w Finderze ⇧⌘G i wpisać:
- /System/Library/CoreServices/Dock.app/Contents/Resources/
2. Zrobić kopię oryginalnego „pirelli.png”. lub zmienić jego nazwę np. na „pirelli.png.bak”.
3. Na miejsce oryginału przekopiować świeżo przygotowaną tapetę.
4. Uruchomić Terminal i wpisać:
- killall Dock
5. Voilá!
Zmiana tła folderów pod Launchpadem
Procedura zmiany tła pod otwartymi folderami w Launchpadzie jest w zasadzie analogiczna do dwóch poprzednich sztuczek i również potrzebne jest nowe tło w formacie PNG.
1. W Finderze wciskamy ⇧⌘G i wpisujemy:
- /System/Library/CoreServices/Dock.app/Contents/Resources/
2. Robimy kopię pliku „ecsbbackgroundtile.png”. i na jego miejsce wrzucamy nasze własne tło.
3. W Terminalu wpisujemy:
- killall Dock
4. Podskakujemy z radości.
_ Wojtek Pietrusiewicz _