Koniec mks-vir - pierwszego polskiego antywirusa

Koniec mks‑vir - pierwszego polskiego antywirusa

Koniec mks-vir - pierwszego polskiego antywirusa
28.11.2011 13:23, aktualizacja: 29.11.2011 15:48

Zaczepcie na ulicy pierwszego z brzegu dwudziestoparoletniego faceta i zapytajcie czy kojarzy mks-vir - z pewnością zobaczycie delikatny uśmiech i łzy wzruszenia na jego twarzy. No dobra, z tym zaczepianiem to kiepski pomysł, ale pierwszy polski antywirus był kiedyś niezbędnym elementem każdego komputera. Właśnie, był... w jednej ze stołecznych gazet pojawiło się ogłoszenie o sprzedaniu praw majątkowych do znanej marki.

_ Syndyk Masy Upadłości MKS Sp. z o.o. w Warszawie sprzeda z wolnej ręki prawa majątkowe, na które składają się: - Znak graficzny programu mks-vir - Prawo użytkowania domeny internetowej mks.com.pl - Inne komponenty programu antywirusowego. _

Ogłoszenie takiej treści oznacza tylko jedno - czasy niegdyś bardzo dobrego programu dobiegły końca. Firma MKS została założona przez Marka Sella w 1996. Początkowo głównym produktem firmy był program antywirusowy Mks_vir. Później do oferty dołączono również pełen pakiet usług, z wdrażaniem oprogramowania zabezpieczającego komputery w dużych przedsiębiorstwach włącznie.

Obraz
© Marek Sell - twórca pierwszego polskiego antywirusa mks_vir (fot. Materiały prasowe)

Marek Sell zmarł 1. czerwca 2004 r. Niedługo potem, w 2005 roku z firmy odeszli wszyscy programiści, zakładając konkurencyjną spółkę ArcaBit. W tym czasie prezesem MKS był Włodzimierz Banaszak, a prezesem konkurencyjnej ArcaBit, jego żona Iwona, zaś córka Monika Banaszak była współwłaścielem ArcaBit. Obie panie pracowały wcześniej w firmie MKS. W styczniu 2006 r., na wniosek spadkobierców Marka Sella, Włodzimierza Banaszaka, na stanowisku prezesa zarządu MKS Sp. z o.o. zastąpił Franciszek Kędzierski. Jedną z pierwszych decyzji nowego prezesa było złożenie w warszawskiej prokuraturze zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez jego poprzednika. Banaszak miał rzekomo zawrzeć niekorzystne dla MKS umowy handlowe z firmą ArcaBit. Między innymi program antywirusowy ArcaVir miał być promowany przez spółkę... MKS. W 2008 roku sąd oddalił wszystkie zarzuty stawiane Włodzimierzowi Banaszakowi.

W czerwcu 200. roku Franciszek Kędzierski, w niewyjaśnionych publicznie okolicznościach, został odwołany z zajmowanego stanowiska przez spadkobierców Marka Sella. Razem z prezesem zarządu zwolniła się część pracowników firmy. 24 września 2010, w efekcie złożonego przez wierzycieli wniosku, sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości MKS Sp. z o.o. obejmującej likwidację majątku spółki.

Na koniec przypomnimy jedną z najciekawszych funkcji starego mks_vira - wersje demo niektórych wirusów. Program pozwalał na sprawdzenie działania poszczególnych wirusów, z których w tamtych czasach więcej było śmiechu, niż prawdziwych szkód.

Grzegorz Barnik - WP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)