Administratorzy znanego polskiego portalu zatrzymani

Administratorzy znanego polskiego portalu zatrzymani

Administratorzy znanego polskiego portalu zatrzymani
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
04.11.2009 14:19, aktualizacja: 05.11.2009 10:42

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym utrwalaniu i rozpowszechnianiu filmów,
nagrań i oprogramowania postawiła wrocławska prokuratura dwóm właścicielom portalu hostingowego
"odsiebie.com". Wstępnie straty prawowitych właścicieli oprogramowania oszacowano na ponad 250 tys.
zł.

Jak powiedziała w środę rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, zarzuty postawione zostały 41-letniemu Jarosławowi Ć, na którego zarejestrowana była firma prowadząca portal oraz 21-letniemu Łukaszowi Ć., który zarządzał portalem.

Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy, a po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domu. Prokurator zastosował wobec każdego z nich środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł. "Jeden z podejrzanych odmówił składania wyjaśnień. Drugi natomiast je złożył i wyraził ubolewanie, że wcześniej na czas nie usunął niektórych plików ze strony" - dodała Klaus. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Adwokat Piotr Marański zaznaczył, że obydwaj podejrzani są przekonani, że działali legalnie. "To właśnie będziemy się starali wykazać najpierw podczas postępowania przygotowawczego, a jeśli prokuratura zdecyduje się na wniesienie aktu oskarżenia, także przed sądem" - dodał.

Zastępca naczelnika Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadkom. Ryszard Piotrowski mówił, że zatrzymanie właścicieli było efektem m.in. zawiadomień o naruszeniu przepisów związanych z ustawą o prawie autorskim, które wpłynęły do policji i do wrocławskiej prokuratury.

Portal funkcjonował na zasadzie darmowego udostępniania plików. Użytkownicy tworzyli własne profile, na których można było umieścić niemal dowolne dane. "Nie było żadnych ograniczeń ani żadnej formy filtracji. Wszystkie pliki były ogólnie dostępne i można je było dowolnie ściągać. Właściciele zyski czerpali z reklam, które umieszczane były w serwisie. Miesięcznie była to kwota ok. 5. tys. zł" - powiedział Piotrowski.

Zapewnił, że analizowane będą także poszczególne profile użytkowników, którzy umieszczali na portalu dane i tym samym zgodzili się na ich rozpowszechnianie. "Takie osoby także mogą spodziewać się poniesienia odpowiedzialności z tytułu naruszenia prawa autorskiego lub kodeksu karnego" - dodał funkcjonariusz.

Policjanci nie wykluczają kontroli innych, działających na podobnych zasadach, portali internetowych.

Serwis "odsiebie.com" działał od czerwca 200. r. i służył do wymiany plików muzycznych, filmów i programów. Wszystkie dane znajdowały się na serwerach zagranicznych, natomiast ruchem plików na tych serwerach zarządzała strona zarejestrowana w Polsce. Strona internetowa portalu została na polecenie prokuratury zablokowana.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)