Komputery profesjonalistów. Jak się robi filmy i szuka ropy?

Komputery profesjonalistów. Jak się robi filmy i szuka ropy?

Komputery profesjonalistów. Jak się robi filmy i szuka ropy?
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
08.08.2012 12:59, aktualizacja: 09.08.2013 12:31

NVIDIA zaprezentowała drugą generację platformy graficznej NVIDIA Maximus przeznaczonej dla stacji roboczych i opartej na szybkiej i wydajnej architekturze procesorów graficznych Kepler.

Platforma Maximus, której pierwsza generacja została zaprezentowana w listopadzie zeszłego roku, umożliwia jednoczesne wykonywanie złożonych obliczeń analitycznych i wizualizacyjnych na jednej stacji roboczej. W rozwiązaniach Maximus wykorzystano procesory graficzne oparte na architekturze Kepler, które zapewniają bardzo dużą wydajność specjalistom pracującym w szerokiej gamie różnorodnych branż, od branży przemysłowej, przez tworzenie efektów wizualnych, po poszukiwania złóż ropy naftowej.

Dzięki wysokiej wydajności obliczeń równoległych zapewnionej przez systemy NVIDIA Maximus możemy być znacznie bardziej kreatywni

Maximus zapewnił jednoczesną obsługę złożonych zadań graficznych oraz wymagających zadań obliczeniowych podczas symulacji i renderowania tych zadań, co wpłynęło na przyśpieszenie procesów pracy. W rozwiązaniach NVIDIA Maximus drugiej generacji zastosowano graficzne procesory obliczeniowe NVIDIA Tesla K2. oraz nowe procesory NVIDIA Quadro K5000, które obsługują funkcje graficzne. Technologia Maximus automatycznie i niezauważalnie rozdziela zadania symulacji, wizualizacji lub renderowania między odpowiednie procesory graficzne.

Obraz
© Potężne karty graficzne są równie wydajne, co drogie (fot. zdjęcie producenta)

Przyśpieszenie grafiki i obliczeń

Druga generacja rozwiązania Maximus została oparta na architekturze Kepler, która zapewnia większą wydajność obliczeniową i graficzną.

Najważniejsze cechy procesora graficznego NVIDIA Quadro K5000:
• Technologia niepowiązanych tekstur (Bindless Textures) umożliwia wywołanie nawet do miliona tekstur bezpośrednio w pamięci, bez obciążania procesora centralnego.
• Technologie antyaliasingu FXAA/TXAA umożliwiają osiągnięcie doskonałej jakości obrazu.
• Zwiększona pojemność bufora do 4 GB i szyna PCI-E 3.0 nowej generacji zapewnia dwukrotnie większą przepustowość danych w porównaniu z szyną PCI-E 2.0.
• Nowy silnik obsługi wyświetlaczy umożliwia podłączenie do czterech monitorów do jednego procesora graficznego K5000.
•. Obsługa standardu DisplayPort 1.2 i rozdzielczości do 3840x2160 px przy częstotliwości 60 Hz.

Najważniejsze cechy procesora graficznego NVIDIA Tesla K20:
• Technologia strumieniowania wieloprocesorowego SMX zapewnia trzykrotnie większą wydajność na wat.
•. Technologie Dynamic Parallelism oraz Hyper-Q upraszczają programowanie równoległe i znacznie zwiększają wydajność uruchamianego oprogramowania.

Gdzie to się stosuje?

Projektowanie i produkcja

W przemyśle produkcyjnym i projektowym stacje wyposażone w technologie NVIDIA Maximus umożliwiają tworzenie projektów o nieograniczonej skali, z dowolną liczbą złożeń, komponentów, a także o dowolnej jakości obrazu i rozdzielczości. Projektanci mogą używać podczas interaktywnej pracy narzędzi do symulacji fizyki, a także korzystać z wysoce realistycznego oświetlenia i biblioteki rzeczywistych materiałów, tworząc fotorealistyczne obrazy.

Obraz
© Dzięki nowoczesnym komputerom, tworzenie realistycznych animacji nie stanowi problemu wydajnościowego (fot. zdjęcie producenta)

Tworzenie multimediów

Branża multimediów i rozrywki również korzysta z rozwiązań Maximus, ponieważ zapewniają one większą swobodę i elastyczność w procesach kreatywnych. Dzięki nim montażyści filmów i animatorzy mogą pracować w czasie rzeczywistym nawet nad wysoce złożonymi projektami, tworzyć złożone symulacje oraz interaktywne efekty wizualne, a także nakładać nieograniczone liczby tekstur na obiekty w środowisku trójwymiarowym.

Studio Chaos Group tworzy nowoczesne rozwiązania do renderowania m.in. dla branż efektów wizualnych, filmów, multimediów i rozrywki. Oprogramowanie V-Ray RT stworzone przez tę firmę to potężny, interaktywny silnik renderowania wykorzystujący architekturę NVIDIA CUDA, który odmienia sposób pracy z oświetleniem i cieniowaniem.

Poszukiwania złóż ropy i gazu

Większość geofizyków i sejsmologów korzysta ze stacji roboczych NVIDIA Maximus, które pozwalają na szybsze uzyskanie dokładniejszych informacji o położeniu złóż ropy i gazu na całym świecie.

Firma Paradigm jest globalnym dostawcą rozwiązań do analizy i zarządzania informacjami dla przemysłu wydobywczego ropy oraz gazu. Oprogramowanie firmy Paradigm pozwala na lokalizowanie nowych zbiorników ropy i gazu, tworzenie dynamicznych, cyfrowych modeli na powierzchni ziemi, a także umożliwia optymalizowanie produkcji z nowych i istniejących zbiorników. Nowy, wszechstronny pakiet aplikacji Paradigm 2011.1 do eksploracji, rozwoju i produkcji umożliwia przyśpieszenie obliczeń atrybutów śladów sejsmicznych za pomocą technologii NVIDIA Maximus.

Ile takie komputery kosztują?

Druga generacja stacji roboczych wyposażonych w nowe karty graficzne NVIDIA Quadro K500. kosztuje ok. 2249 USD, zaś procesory graficzne NVIDIA Tesla K20 to jeszcze większy wydatek - 3199 USD.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)