Jak kupuje się na raty w polskich e-sklepach?

Jak kupuje się na raty w polskich e‑sklepach?

Jak kupuje się na raty w polskich e-sklepach?
Źródło zdjęć: © SXC.hu
16.10.2012 12:17, aktualizacja: 01.03.2022 13:11

Jak podaje raport Internet Standard, sprzedaż ratalną prowadzi 69 proc. sklepów internetowych. Na rynku obecnych jest kilka systemów finansowania zakupów on-line.
Od popularnych - czasochłonnych i wymagających dużego zaangażowania klienta, aż po nowoczesne rozwiązania, dzięki którym pożyczkę uzyskamy bez zaświadczeń
i podpisywania umowy. Sprawdziliśmy, czym różnią się systemy ratalne stosowane przez sklepy działające w polskim internecie.

Jak podaje raport Internet Standard, sprzedaż ratalną prowadzi 69 proc. sklepów internetowych. Na rynku obecnych jest kilka systemów finansowania zakupów on-line. Od popularnych - czasochłonnych i wymagających dużego zaangażowania klienta, aż po nowoczesne rozwiązania, dzięki którym pożyczkę uzyskamy bez zaświadczeń i podpisywania umowy. Sprawdziliśmy, czym różnią się systemy ratalne stosowane przez sklepy działające w polskim internecie. W porównaniu nie bierzemy jednak pod uwagę warunków kredytowania, oprocentowania ani kosztów. Skupiamy się jedynie na formalnościach i stopniu ich skomplikowania.

Podejście do sprzedaży ratalnej w większości sklepów tkwi nadal w poprzedniej epoce i ma niewiele wspólnego z nowoczesną e-usługą. Najczęstszy model –. wykorzystywany głównie przez sklepy stacjonarne, prowadzące również sprzedaż internetową, przerzuca na klienta zdecydowanie najwięcej pracy. Towar zamawia się online, tą drogą składa się także wniosek o udzielenie pożyczki. Zasadniczo, po wybraniu opcji płatności ratalnej, kupujący musi rozpocząć żmudne kompletowanie dokumentów, takich jak zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, a nawet druki RMUA. Następnie zestaw dokumentów należy osobiście zanieść do sklepu, w którym dopełnia się formalności i podpisuje umowę. Z takim systemem często spotykają się konsumenci zainteresowani zakupem sprzętu RTV lub AGD. Jest on bardzo czasochłonny i wymaga sporo cierpliwości od ubiegającego się o pożyczkę.

Kolejnym rozwiązaniem, mającym ułatwić zakupy ratalne w sieci, jest możliwość wypełnienia formularza online. Udogodnieniem jest również to, że po otrzymaniu decyzji kredytowej wystarczy podpisać i odesłać umowę za pośrednictwem kuriera. Niektóre e-sklepy oferują jeszcze opcję wydrukowania dokumentów przez klienta, po wstępnej pozytywnej decyzji o udzieleniu rat. Nie zmienia to jednak faktu, że kupujący nie uniknie czasochłonnej papierologii, mimo iż sklepy starają się upraszczać procedury w porozumieniu z bankami, które kredytują zakupy.

Od niedawna na polskim rynku obecne jest także rozwiązanie, które pozwala na ratalne zakupy online bez konieczności wychodzenia z domu i zbierania dokumentów i zaświadczeń. System rat PayU pozwala na sfinansowanie nawet kilku przedmiotów kupionych w sklepie. Ich wartość musi mieścić się w kwocie od 30. zł do 20 000 zł, a liczba rat może wynieść od 3 do 36. Operator systemu nie wymaga od klienta w zasadzie żadnych formalności, poza złożeniem za pośrednictwem internetu oświadczenia o wysokości dochodów. W przypadku transakcji przekraczających 5 tys. zł może być dodatkowo wymagany wyciąg z konta bankowego online. Następnie w Biurze Informacji Kredytowej sprawdzana jest wiarygodność klienta. Z chwilą otrzymania pozytywnej decyzji pożyczkowej, kupujący proszony jest o przelanie 1 zł na wskazany rachunek w celu potwierdzenia danych - kwota ta wraca jednak na konto zamawiającego towar. Kolejnym krokiem jest akceptacja warunków umowy. Następnie, niemal od razu, środki przelewane są przez pośrednika finansowego na
konto sklepu, a towar wysyłany do klienta. Cała operacja, od momentu złożenia wniosku do przesłania pieniędzy, trwa nawet kilkanaście minut.

Brak gotówki na wymarzony zakup coraz częściej nie stanowi przeszkody w realizacji naszych potrzeb. Na raty możemy kupić już niemal wszystko –. od wyposażenia kuchni, po sprzęt komputerowy czy nawet artykuły dziecięce. To, z jakiego systemu płatności skorzystamy, zależy tylko od nas – na rynku jest ich obecnie tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto dokładnie prześledzić proces zakupów na raty i wybrać ten system, który zapewni nam największy stopień satysfakcji. Pamiętajmy także, że różne systemy kredytowania mogą się także wiązać z różnymi kosztami - to też warto porównać przed zakupem.

Zauważyliśmy, że klientom coraz częściej zależy na jak najszybszych zakupach, realizowanych bez zbędnych formalności, na dogodnych dla nich warunkach. Z naszych obserwacji wynika, że wiele osób woli rozłożyć płatność w czasie, dzięki czemu mogą uniknąć jednorazowego wydania większej kwoty. Właśnie z myślą o nich pojawiła się na rynku oferta rat online, które umożliwiają dokonywanie zakupów na raty bez konieczności wychodzenia z domu, zamawiania kuriera i podpisywania papierowej umowy. Odnotowujemy, że takie finansowanie zakupów cały czas zyskuje na popularności wśród klientów, a okres zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia z pewnością przyczyni się do sukcesu płatności ratalnych całkowicie online –. mówi Maciej Piotrowski, Dyrektor Marketingu w Agito.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)