Jak komunikujemy się w XXI wieku?

Jak komunikujemy się w XXI wieku?
Źródło zdjęć: © Blake Patterson / CC

02.09.2015 11:39, aktual.: 02.09.2015 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bezpośrednia rozmowa, wiadomości tekstowe i rozmowy telefoniczne to sposoby komunikacji najczęściej wykorzystywane w rodzinie. Im bardziej osobista i emocjonalna rozmowa, tym chętniej porzucamy technologię żeby porozmawiać ze sobą w cztery oczy. Potrzeba rozmowy „twarzą w twarz” jest większa w przypadku dziecka i rodzica niż pomiędzy dwójką rodziców.

Wzrost popularności smartfonów i tabletów zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Dotyczy to również kontaktu pomiędzy członkami rodziny. Jak nowe sposoby komunikacji zmieniają życie dzieci i ich rodziców? Jaki mają wpływ na rodzinne relacje? Na te pytania odpowiada najnowszy raport Ericsson „Bringing Families Closer Together”.

Z raportu wynika, że bezpośrednia rozmowa, wiadomości tekstowe i rozmowy telefoniczne to najczęściej wykorzystywane sposoby komunikacji w rodzinie. Bezpośrednia rozmowa to wciąż najczęściej wybierane rozwiązanie przy rozmowach dotyczących poważniejszych tematów oraz dzieleniu się swoimi wspólnymi zainteresowaniami. Wiadomości tekstowe i połączenia głosowe wykorzystywane są częściej, kiedy rozmowy dotyczą codziennych obowiązków i dzielenia się praktycznymi informacjami. Zauważalne jest to, że ojcowie preferują dzwonienie, a matki i dzieci wolą korzystać z wiadomości tekstowych.

Poszczególni członkowie rodziny często mają zupełnie inne wyobrażenie na temat tego, czym właściwie jest rozmowa. Dzieci uważają, że rozmową jest np. wymiana smsów i wiadomości za pomocą komunikatora. To w taki sposób najczęściej komunikują się z rówieśnikami. Rodzicom często trudno jest nadążyć za nowymi sposobami utrzymywania kontaktu z rodziną. Dzieci wchodzą wtedy w rolę przewodników, pokazujących rodzicom nowoczesne rozwiązania.

Większość rodziców należy do generacji, która używa maili w każdej możliwej sytuacji. Mimo że dzieci również korzystają z poczty elektronicznej, jej udział w komunikacji między członkami rodziny jest znikomy. Maile wysyłane są zazwyczaj wtedy, kiedy zachodzi potrzeba przesłania większego dokumentu, zdjęć i linków.

Sposoby komunikacji zmieniają się w zależności od tematu i wagi rozmowy. Rozmowy "twarzą w twarz" dotyczą zazwyczaj poważniejszych tematów i wspólnych zainteresowań, w odróżnieniu do wiadomości tekstowych, które używane są głównie w sytuacjach praktycznych.

Raport Ericsson „Bringing Families Closer Together” dostarcza informacji dotyczących wpływu technologii komunikacyjnych na życie amerykańskich rodzin. Opisuje sposoby kontaktu pomiędzy członkami rodziny, zarówno bezpośredniego, jak i tego przy użyciu urządzeń mobilnych oraz daje obraz zmian w życiu rodziny spowodowanych rozwojem technologii. Dane zostały zgromadzone w drodze wywiadów grupowych z rodzicami mieszkającymi w rejonie San Francisco. Raport uzupełniony został o badanie internetowe zrealizowane na tysiącu rodzin z terenu Stanów Zjednoczonych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Zrób to sam: komputer pokładowy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także