Jak się uczyć języków obcych samemu? 7 nowoczesnych metod

Jak się uczyć języków obcych samemu? 7 nowoczesnych metod
Źródło zdjęć: © WP.PL

24.05.2019 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak się uczyć języków obcych samodzielnie? Zanurzenie się w języku obcym i przyswajanie go w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego to nowoczesna metoda nauki języków obcych, którą będą rozwijać i promować szwedzkie firmy SQUID oraz EF Education First.

Wykorzystywanie autentycznych materiałów i nowoczesnych narzędzi oraz rozwijanie samodzielności i pewności siebie u uczniów posługujących się językiem obcym to metody, które odpowiadają potrzebom i stylowi nauki młodych ludzi. Naprzeciw ich oczekiwaniom postanowiły wyjść firmy SQUID oraz EF Education First, które wspólnie wypracowały działania, sprzyjające nauce języków obcych przez młodzież.

- "Pora powiedzieć na głos, że czasy zapamiętywania reguł gramatycznych odchodzą w niepamięć. Młodzi ludzie uczą się teraz języków, oglądając seriale, podróżując i czytając o tym, co ich naprawdę interesuje. Zamiast z tym walczyć, wykorzystajmy to" – Johan Othelius, CEO i twórca aplikacji SQUID

- "Nauka obcego języka to niezwykła życiowa podróż, dzięki której każdy uczeń ma okazję stać się obywatelem świata. Najbardziej przystępnym sposobem na nabycie kompetencji językowych jest całkowite zanurzenie się danym języku. Nic nie pomoże w tym lepiej, niż wyjazd zagranicę lub codzienny kontakt z językiem w rodzimym kraju poprzez czytanie książek lub newsów, oglądanie filmów czy rozmowy z przyjaciółmi" – Sylwia Rogalska, Country Manager EF Education First Polska.

Jak się uczyć języków obcych samodzielnie?

Oto 7 nowoczesnych sposobów na naukę języków obcych rekomendowanych przez SQUID i EF:

  • Wyjazd językowy Intensywny kurs języka obcego? Tak, ale najlepiej podczas wyjazdu językowego, podczas którego uczeń będzie miał czas nie tylko na ćwiczenie swoich umiejętności komunikacyjnych, ale również zaangażuje się na przykład w zajęcia sportowe czy zwiedzanie miasta. Dzięki takim dodatkowym aktywnościom młoda osoba ma okazję spróbować życia w rzeczywistości obcojęzycznej i przełamać swoje bariery językowe. Pomoc nauczycieli i obecność innych kursantów, których umiejętności są zbliżone do jego, sprawi, że uczeń będzie miał poczucie bezpieczeństwa.
  • Czytanie wiadomości w języku obcym Uczniowie rzadko sięgają po prasę zagraniczną, ponieważ artykułów jest za dużo, znalezienie tych właściwych nie jest proste, a używany w nich język jest dla uczniów zbyt trudny. Na szczęście istnieją narzędzia, które rozwiązują ten problem. Aplikacja SQUID nie tylko ułatwia dotarcie do tych newsów, które zainteresują ucznia (np. o jego ulubionym klubie piłkarskim), ale w niektórych wersjach (anglo-, niemiecko- i francuskojęzycznych) zawiera również wiadomości pisane prostym językiem. Dla uczących się angielskiego jest dodatkowo zakładka Learning English, w której uczniowie znajdą interaktywne ćwiczenia na podstawie najnowszych wiadomości.
  • Oglądanie seriali i filmów w języku obcym Najlepszą formą praktyki językowej jest oglądanie seriali i filmów bez napisów. Początkowo może być to dla ucznia sporym wyzwaniem, lecz nie chodzi o to, by rozumieć każde słowo, lecz ogólny sens. Mniej zaawansowani mogą zacząć od napisów w języku oryginału lub w swoim ojczystym i stopniowo przechodzić do kolejnych etapów.
  • Śledzenie zagranicznych idoli na portalach społecznościowych Portale społecznościowe to stały element rzeczywistości młodych ludzi, który można doskonale wykorzystać do nauki. Czytając treść postów zamieszczanych przez zagranicznych influencerów, wokalistów czy aktorów młodzi ludzie nie tylko chłoną to, co ich interesuje, ale też mają kontakt z językiem, który jest żywy, autentyczny i aktualny.
  • Korzystanie z technologii w języku obcym Świetnym i prostym sposobem na otoczenie się językiem obcym jest przestawienia języka urządzeń, aplikacji mobilnych i platform internetowych. Idąc o krok dalej, podczas wyszukiwania informacji w sieci można wpisywać słowa kluczowe w języku obcym. W zrozumieniu uczniom pomoże kontekst, a często również elementy interfejsu, których znaczenie jest zazwyczaj odczytywane intuicyjnie.
  • Nawiązywanie znajomości z obcokrajowcami Sposoby na nawiązanie takich znajomości to wyjazdy zagraniczne, w tym wyjazdy językowe lub na studia, jak również spotkania typu language exchange czy pub quiz. Istnieje też szereg platform internetowych, na których można znaleźć partnerów do rozmów na wybrany temat, m.in. do praktyki języka obcego, np. Meetup.
  • Gry komputerowe Nowoczesne gry komputerowe to często rozbudowane rzeczywistości z wieloma postaciami, rekwizytami i przestrzeniami. Jeśli użytkownik ustawi język gry na ten, którego się uczy, ma szansę poznać tę rzeczywistość w danym języku. Osoby grające online często komunikują się z innymi graczami z całego świata, ćwicząc w ten sposób języki obce.
Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)