HD DVD wkrótce w tanich notebookach

11.10.2007 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Carl Pinto, wiceprezes koncernu Toshiba, poinformował, że w najbliższych miesiącach na rynku powinny pojawić się notebooki wyposażone w czytnik HD DVD, których cena nie będzie przekraczać 1000 USD. Zdaniem Pinto, format HD DVD jest na dobrej drodze do stania się dominującym standardem - mimo konkurencji ze strony Blu-ray.

Zdaniem Carla Pinto, HD DVD popularyzuje się dokładnie tak samo, jak wcześniej upowszechniał się format DVD. Według przedstawiciela Toshiby, w najbliższych miesiącach na rynek trafiać będzie coraz więcej napędów typu combo - tzn. łączących funkcjonalność nagrywarki DVD i odtwarzacza HD DVD. Tak samo popularyzował się standard DVD - w pierwszej fazie jego obecności na rynku użytkownicy najchętniej kupowali combo DVD-ROM/CD-RW.

Oczywiście, na rynku są już pierwsze "pecetowe" nagrywarki HD DVD - ale Carl Pinto nie sądzi, by w najbliższym czasie cieszyły się one zbyt dużą popularnością ( z uwagi na wysokie ceny; tak samo było zresztą z nagrywarkami DVD - one również początkowo było zdecydowanie droższe niż napędy typu combo ). _ "Spodziewam się, że użytkownicy na poważnie zainteresują się nagrywarkami dopiero w 2009 lub nawet w 2010 r." _ - stwierdził przedstawiciel Toshiby.

Carl Pinto zapowiedział też, że jeszcze w tym roku w sklepach pojawią się notebooki Toshiby z napędami HD DVD, których cena nie przekraczać będzie 1000 USD. Gdy urządzenia takie trafiały na rynek kilka miesięcy temu, ich ceny zaczynały się od 3 tys. USD. Obecnie najtańsze notebooki z HD DVD kosztują połowę tej kwoty - zaś do końca roku ich cena ma spaść co najmniej o 500 USD.

Przedstawiciel Toshiby mówił, że jeszcze tej jesieni cena zestawu komponentów niezbędnych do obsługi sygnału HD zapisanego na płytach HD DVD ( mówiąc prościej: niezbędnych do odtwarzania filmu z HD DVD ) spadnie do ok. 200 USD. W skład owego zestawu wchodzi procesor, układ graficzny ( zintegrowany z płytą główną ) oraz sprzętowy dekoder wideo. Pinto spodziewa się, że za 12 miesięcy taki sam zestaw kosztować będzie już tylko 100 USD - co doprowadzi do dalszego spadku cen notebooków z HD DVD.

Japoński koncern zamierza również w przyszłym roku wprowadzić możliwość zamówienia napędu HD DVD jako opcji we wszystkich komputerach przenośnych oferowanych przez firmę. Toshiba szacuje, że dzięki temu na rynek może trafić w przyszłym roku ok. 5 mln urządzeń obsługujących nowy format.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)