Gry na Steam OS działają zauważalnie gorzej niż pod Windows 10

Gry na Steam OS działają zauważalnie gorzej niż pod Windows 10

Gry na Steam OS działają zauważalnie gorzej niż pod Windows 10
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.11.2015 10:02, aktualizacja: 17.11.2015 12:40

Steam Machines są od kilku dni na rynku i redaktorzy serwisu Ars Technica mieli okazję je już przetestować. Największą zaletą "maszyn parowych" miały być ich niewielkie rozmiary, możliwość wygodnego grania z kanapy i oparty na linuksie system operacyjny, pod którym gry miały śmigać jak ta lala. Niestety pierwsze benchmarki pokazują co innego.

Ars Technica podeszła do sprawy następująco - wzięła komputery o identycznej specyfikacji technicznej (Intel Pentium G3320 dual-core, 3.0 GHz, 8 GB RAM, GeForce GTX660 2 GB). Na jednym zainstalowano Windows 10, na drugim Steam OS - oba w najnowszych możliwych wersjach. Następnie po kolei sprawdzono w akcji kilka gier m.in. _ Shadow of Mordor _ i _ Metro: Last Light _. Dla każdej gry przeprowadzono trzykrotny test i sprawdzono ją na różnych ustawieniach graficznych. Efekty możecie sprawdzić na załączonych do tekstu wykresach.

Obraz
© (fot. Arstechnica / chip.pl)

Steam OS radzi sobie zauważalnie gorzej niż Windows 10 - na najniższych ustawieniach maksymalna liczba klatek na sekundę potrafiła być niższa nawet o 3. kl/s względem systemu Microsoftu. Na najwyższych ustawieniach zaś, granie na Steam Machines było praktycznie niemożliwe (ledwie 14,6 kl/s).

Obraz
© (fot. Arstechnica / chip.pl)

Z grami stworzonymi przez samo Valve (producent Steam Machine) wcale nie było lepiej. Najmniejsze różnice w liczbie klatek zanotowano w przypadku gier _ Left 4 Dead 2 _ i _ Dota 2 _, ale - tak czy siak - Windows 10 za każdym razem pozwalał osiągnąć lepszą wydajność. Póki gry komputerowe i karty graficzne nie będą lepiej zoptymalizowane na Linuksa, gracze powinni dobrze rozważyć zakup jakiegokolwiek urządzenia Steam Machine. Z drugiej strony nie wiemy, jak Valve zamierza spopularyzować system, który w oczywisty sposób wypada gorzej od swojego największego konkurenta.

_ Opr. SŁK-WP / chip.pl _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Betamax ostatecznie przegrał z VHS-em?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)