Gry na Steam OS działają zauważalnie gorzej niż pod Windows 10

Strona głównaGry na Steam OS działają zauważalnie gorzej niż pod Windows 10
17.11.2015 10:02
Gry na Steam OS działają zauważalnie gorzej niż pod Windows 10
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Steam Machines są od kilku dni na rynku i redaktorzy serwisu Ars Technica mieli okazję je już przetestować. Największą zaletą "maszyn parowych" miały być ich niewielkie rozmiary, możliwość wygodnego grania z kanapy i oparty na linuksie system operacyjny, pod którym gry miały śmigać jak ta lala. Niestety pierwsze benchmarki pokazują co innego.

Ars Technica podeszła do sprawy następująco - wzięła komputery o identycznej specyfikacji technicznej (Intel Pentium G3320 dual-core, 3.0 GHz, 8 GB RAM, GeForce GTX660 2 GB). Na jednym zainstalowano Windows 10, na drugim Steam OS - oba w najnowszych możliwych wersjach. Następnie po kolei sprawdzono w akcji kilka gier m.in. _ Shadow of Mordor _ i _ Metro: Last Light _. Dla każdej gry przeprowadzono trzykrotny test i sprawdzono ją na różnych ustawieniach graficznych. Efekty możecie sprawdzić na załączonych do tekstu wykresach.

288761623357962387
Źródło zdjęć: © (fot. Arstechnica / chip.pl)

Steam OS radzi sobie zauważalnie gorzej niż Windows 10 - na najniższych ustawieniach maksymalna liczba klatek na sekundę potrafiła być niższa nawet o 3. kl/s względem systemu Microsoftu. Na najwyższych ustawieniach zaś, granie na Steam Machines było praktycznie niemożliwe (ledwie 14,6 kl/s).

288761623358093459
Źródło zdjęć: © (fot. Arstechnica / chip.pl)

Z grami stworzonymi przez samo Valve (producent Steam Machine) wcale nie było lepiej. Najmniejsze różnice w liczbie klatek zanotowano w przypadku gier _ Left 4 Dead 2 _ i _ Dota 2 _, ale - tak czy siak - Windows 10 za każdym razem pozwalał osiągnąć lepszą wydajność. Póki gry komputerowe i karty graficzne nie będą lepiej zoptymalizowane na Linuksa, gracze powinni dobrze rozważyć zakup jakiegokolwiek urządzenia Steam Machine. Z drugiej strony nie wiemy, jak Valve zamierza spopularyzować system, który w oczywisty sposób wypada gorzej od swojego największego konkurenta.

_ Opr. SŁK-WP / chip.pl _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Betamax ostatecznie przegrał z VHS-em?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)