Pierwsze spojrzenie na Windows 10

Strona głównaPierwsze spojrzenie na Windows 10
01.10.2014 11:21
Pierwsze spojrzenie na Windows 10
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Microsoft zaprezentował kolejną wersję systemu operacyjnego Windows we wczesnej wersji Technical Preview, która jest udostępniona do pobrania od 1 października 2014 roku. Nowy system ma zastąpić niezbyt lubianą wersję 8. Jak łatwo zauważyć, Microsoft pominął w numeracji 9, chcąc tym samym podkreślić znaczący przeskok pomiędzy tymi wersjami. Co więcej, ma to także podkreślać, że nowa wersja Windows ma działać na wszystkich rodzajach urządzeń. Ten sam Windows znajdziemy więc w telefonie, tablecie ale i w komputerze.

Podczas konferencji skoncentrowano się przede wszystkim na nowościach dedykowanych biznesowi. Podkreślono zaawansowane funkcje, w tym odświeżony interfejs użytkownika, rozbudowane opcje zabezpieczeń oraz możliwości zarządzania. Firma zaanonsowała również Windows Insider Program (WIP), który będzie największym projektem otwartej współpracy na rzecz zmian w sposobie tworzenia systemu Windows i dostarczania rozwiązań.

Co przynosi Windows 10?

Techniczna wersja testowa Windows 1. (Technical Preview) ma nam pomóc w łatwej i wygodnej pracy, dzięki nowym i przeprojektowanym elementom interfejsu, takim jak:

Rozszerzone Menu Start: znane Menu Start powróciło. Umożliwia korzystanie i szybszy dostęp do najpopularniejszych funkcji systemu. Menu zawiera również nowy element umożliwiający zamieszczenie spersonalizowanej zawartości: ulubionych aplikacji, programów, kontaktów oraz stron www. Wyszukiwarka będzie przeszukiwać nie tylko zawartość dysku/urządzenia ale także sieć.

Uruchamianie aplikacji w oknach: aplikacje z Windows Store teraz otwierają się w takim samym formacie, co programy desktopowe. Można zatem zmieniać ich rozmiar, umieszczać w dowolnym obszarze ekranu oraz wykorzystywać pasek tytułowy, na którym znajdą się polecenia maksymalizowania, minimalizowania i zamknięcia okna jednym kliknięciem.

288765991390230675
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

*Ulepszona praca z wieloma aplikacjami *(snap enhancements): Dzięki ulepszonym mechanizmom rozmieszczenia okien aplikacji. Można umieścić do czterech aplikacji na jednym ekranie z nowym geometrycznym układem okien. Windows będzie optymalizować rozmieszczenie okien oraz zasugeruje jak wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.

Nowy przycisk Podgląd Zadań: Przycisk Podgląd Zadań (Task View) umożliwia podgląd wszystkich otwartych aplikacji i plików, co umożliwia wygodniejsze przełączanie się między oknami i utworzonymi pulpitami, za pomocą jednego kliknięcia.

Wiele pulpitów: *Zamiast wielu aplikacji i plików nakładających się na jednym pulpicie, można przełączyć się pomiędzy odrębnymi pulpitami stworzonymi dla różnych celów i projektów – niezależnie czy do pracy, osobistego użytku czy innych zastosowań. *Windows 10: Współpraca pomiędzy urządzeniami

Nowy Windows ma dostosowywać się do urządzeń, z których korzystamy –. od konsoli Xbox po komputery PC, od telefonów po tablety oraz drobne urządzenia. Od teraz system będzie wspierał większy wachlarz urządzeń - od „Internetu Rzeczy” (Internet of Things) po centra danych przedsiębiorstw na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)