DivX przyszłości - zmiany w multimediach

13.08.2007 14:30, aktual.: 13.08.2007 14:57

Filmy DivX na komórce, specjalna platforma DivX Connected łącząca komputer ze stacjonarnymi urządzeniami w salonie oraz filmy prosto z Internetu - czy to nas czeka w ciągu najbliższych 12 miesięcy? Mark Lawson z firmy DivX twierdzi, że tak. W tekście znajdziesz również informacje na temat stosunku DivX do wojny formatów HD ( Blu-ray i HD DVD ), zabezpieczeniach DRM i piractwa. O tym wszystkim przeczytacie tylko w PC World Komputer.

Specjalnie dla czytelników PC World Komputer Online przeprowadzilśmy wywiad z przedstawicielem firmy DivX na temat przyszłości multimediów i kodeków. Perspektywa łatwego przenoszenia filmów pomiędzy urządzeniami domowymi i brak kłopotliwego instalowania różnego rodzaju dekoderów wideo wydaje się kusząca. Pytanie tylko czy DivX jest w stanie to zrealizować?

Pobierz najnowszy DivX for Windows -

Na temat kodeków wysokiej rozdzielczości możesz przeczytać w materiale DivX Fusion: nowa jakość filmów na Twoim pececie - http://www.pcworld.pl/news/74945.html oraz
DivX 6 - przedpremierowe szczegóły - http://pcworld.pl/news/76504.html

PCWK: Czy DivX będzie obsługiwał inne media dostępne na rynku i kiedy to nastąpi?

Mark Lawson ( DivX Managing Director, EMEA ): Format DivX daje użytkownikom dostęp do wysokiej jakości materiałów na dowolnej platformie czy urządzeniu - kodek jest tylko jednym z elementów umożliwiających ten proces. Skupiamy się na tym, aby DivX nadążał za twórcami mediów - aby odbiorcy mogli oglądać i wymieniać multimedia między sobą. Chcielibyśmy, aby DivX był upowszechniony jako "język mediów", który połączy komputer użytkownika, salon oraz rozwiązania mobilne. Odbiorca nie powinien przejmować się w jakim formacie są przechowywane filmy i czy akurat jest zainstalowana odpowiednia biblioteka - on powinien łatwo przenosić swoje multimedia i cieszyć się nimi, kiedykolwiek zechce.

By to osiągnąć, konieczna jest realizacja kilku etapów. Po pierwsze chcemy rozszerzyć gamę urządzeń, które będą kompatybilne z DivX. Obecnie DivX jest obsługiwany w odtwarzaczach DVD największych producentów na całym świecie. Ogólnie jest to niemal 90 procent rynku europejskiego DVD. Odnieśliśmy sukces w tym segmencie, i chcielibyśmy go powtórzyć na rynku telefonów komórkowych, set-top box, kamer cyfrowych, nagrywarkach DVD, telewizji cyfrowej, itd.

Po drugie chcemy stworzyć platformę DivX Connected, która będzie czymś pomiędzy pecetem i telewizją. To powinno pozwolić na oglądanie filmów o wysokiej rozdzielczości lub tych z Internetu. Razem z naszymi partnerami chcemy umożliwić zakup niezbędnych urządzeń za przystępną cenę. Zależy nam również na różnorodności typów sprzętu.

Po trzecie chcemy kontynuować udostępnianie filmów w Sieci. Te usługi muszą być proste w użyciu a materiały wideo łatwe do wyszukania.

Kto używa kodeków DivX? Użytkownicy mają wiele rozwiązań alternatywnych - XviD, Quick Time, Flash...

Mamy bardzo dużą bazę użytkowników na całym świecie. Oprogramowanie DivX zostało pobrane 220 mln razy od 1 stycznia 2003 r. i ponad 70 mln razy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.

Generalnie wierzymy, że klienci wybierają nasze produkty zamiast innych technologii z kilku prostych powodów. Pierwszy i najbardziej oczywisty - DivX oferuje świetną jakość filmów - pełną rozdzielczość High Definition, która bardzo dobrze prezentuje się na panoramicznych telewizorach, ale również można takie materiały odtwarzać wideo za pomocą przeglądarki internetowej czy telefonu komórkowego.

Dość łatwo jest porównać film HD DivX z filmem dostępnym na jednym z wielu internetowych serwisów filmowych, by zobaczyć różnicę jakości. Z drugiej strony, i to prawdopodobnie jest ważniejsze, oferujemy znacznie większą gamę zastosowań niż robi to nasza konkurencja ograniczająca się właściwie do komputerów. Nasz format zapisu wideo pozwala na więcej opcji oglądania i dzielenia się z innymi filmami. Żaden inny kodek nie oferuje 90 milionów certyfikowanych urządzeń na całym świecie - odtwarzaczy, telefonów komórkowych i platform mobilnych.

Co sądzicie o nowych formatach płyt do zapisu wideo - HD DVD oraz Blu-ray? Który z nich jest dla was lepszy?

Wojna formatów HD dla DivX tak naprawdę nie istnieje. Jesteśmy otwarci na nowe technologie nośników multimedialnych, które będą obsługiwały wiele platform czy urządzeń. DivX posiada duże doświadczenie w formatach HD z bardzo niskim parametrem bitrate. DivX HD może być zaimplementowany na wszystkich urządzeniach, które posiadają chipset certyfikowany logo DivX HD. Użytkownicy mogą przeglądać zawartość DivX Stage6 lub innych źródeł online, a planowany DivX Connected będzie odtwarzał filmy wysokiej rozdzielczości również w salonie. DivX HD jest na tyle wydajny, że użytkownicy mogą zmieścić pełnometrażowy materiał na już istniejących ( wykorzystujących czerwone lasery ) płytach DVD. Przejście na HD DVD i Blu-ray oznacza, że ludzie będą mogli oglądać jeszcze wyższej jakości materiały a jednocześnie zmieścić jeszcze więcej plików DivX. Nowe formaty są dla nas bardzo dobre.

Czy zastanawiacie się nad wprowadzeniem do sprzedaży wersji pudełkowych swoich produktów, które każdy będzie mógł kupić w sklepie?

Obecnie nie oferujemy tego typu wersji w zwykłych sklepach, jednak nasi partnerzy produkujący oprogramowanie ( np. Roxio czy Pinnacle ) umieszczają funkcjonalność DivX w swoich produktach wideo.

Jakie są wasze plany na następne 12 miesięcy?

Skupimy się na budowaniu "języka mediów", który zapewni łatwą w obsłudze rozrywkę z multimediami HD w każdym miejscu i w ciągu następnych 12 miesięcy chcemy połączyć wszystkie elementy razem, aby ta wizja się urealniła. To oznacza, że nowe rodzaje produktów muszą obsługiwać nasz format. Chcemy też rozwijać platformę DivX Connected umożliwiającą zarządzanie wszystkimi mediami z poziomu jednego interfejsu. Kolejnym elementem będzie dystrybucja oprogramowania do tworzenia i dzielenia się filmami DivX. Będziemy także blisko współpracowali z dostawcami wideo DivX online.

W Polsce nie można kupić filmów w formacie DivX, jednak można pobrać z Internetu ( przez protokół BitTorrent, eDonkey ), nagrać na płytę i odtwarzać w stacjonarnym odtwarzaczu z logo DivX. Czy jest to dla firmy problem, czy też nie ma to żadnego znaczenia, bo nie walczycie z piractwem?

Jest wiele miejsc, gdzie można znaleźć i zakupić filmy w formacie DivX poprzez naszych partnerów. Przykładem może być INA we Francji ( narodowe archiwum kultury ), która oferuje ogromną bibliotekę treści właśnie w formacie DivX. Stage6, społeczność online, oferuje również wiele treści. Mamy kompletny system wideo na żądanie, który licencjonujemy naszym partnerom. Jesteśmy pełni optymizmu, jeżeli chodzi o rozwój.

Czy zastanawiacie się nad dodaniem systemu do DivX, podobnego do DRM, aby chronić prawa autorskie?

DivX posiada wbudowany mechanizm DRM w kodeku od samego początku. Nasze rozwiązanie DRM zostało przygotowane z udziałem MPAA oraz studiami filmowymi. Jest ono udostępniane przez kilka sklepów online stworzonych przez DivX. W odróżnieniu od innych tego typu technologii, nasz DRM jest przypisany do konta użytkownika a nie konkretnego modelu urządzenia czy komputera. System ten działa w środowisku Mac oraz Windows tak samo dobrze jak w przypadku certyfikowanych przez nas urządzeń.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)