DARPA daje 2 miliony dolarów za system bezpieczeństwa, który sam się łata

DARPA daje 2 miliony dolarów za system bezpieczeństwa, który sam się łata
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

25.10.2013 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powstrzymywanie ataków hackerskich jest długą i żmudną pracą. Zwłaszcza jeśli jest się taką instytucją jak Pentagon. Ale ponieważ praktycznie nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać, posiadając odpowiednią ilość gotówki, DARPA postanowiła zorganizować konkurs na system, który będzie robił to automatycznie.

DARPA nie chce jednak nowszego firewalla. W ramach konkursu Cyber Grand Challenge agencja chce otrzymać system, który będzie "tworzył własną wiedzę" i którego "możliwości rozumowania przekraczać będą możliwości ludzkich ekspertów". System ten ma w pełni automatycznie bronić się przed atakami hackerów, odpowiadać na nie, a nawet modyfikować kod bez ingerencji ludzi. DARPA ma nadzieję, że dzięki temu uda się znacząco skrócić czas łatania wykrytych luk w zabezpieczeniach.

Brzmi jak fragment scenariusza filmu science-fiction? Możliwe, ale jeszcze nie tak dawno temu w taki sam sposób odbierany był pomysł autonomicznych pojazdów. Wbrew pozorom ten ostatni przykład ma bardzo dużo wspólnego z Cyber Grand Challenge. Kilka lat temu to właśnie DARPA zorganizowała Grand Challenge czyli zawody w budowaniu autonomicznych pojazdów. Ostatecznie w 200. cel został osiągnięty, a zmodyfikowany przez zespół ze Stanfordu Volkswagen Touareg przejechał sam prawie 200 kilometrów. Wtedy się udało, niewykluczone, że uda się i tym razem.

Cyber Grand Challenge ma trwać trzy lata. W tym czasie każdy, kto zgłosi się do DARPA z działającą propozycją, będzie miał szanse wygrać 2 miliony dolarów. Zespół, który zajmie drugie miejsce otrzyma połowę tej kwoty, natomiast zespół, który zajmie miejsce trzecie –. 750 tysięcy dolarów.

Ciekawy jest sposób, w jaki DARPA planuje wyłonić zwycięzcę. Agencja zamierza zorganizować turniej, w którym wszystkie systemy zgłoszone przez uczestników Cyber Grand Challenge będą ze sobą konkurowały.

Pomysł jest niewątpliwie bardzo ciekawy, a działający autonomiczny system bezpieczeństwa zdolny do odpierania ataków jest z pewnością wart dużo więcej niż 2 miliony dolarów. Miejmy tylko nadzieję, że jeśli już taki system zostanie stworzony, nigdy nie dojdzie on do wniosku, że to ludzie są największym zagrożeniem.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)