Czy czyszczenie rejestru przyspiesza komputer?

Czy czyszczenie rejestru przyspiesza komputer?

Czy czyszczenie rejestru przyspiesza komputer?
Źródło zdjęć: © WP.PL
13.05.2013 09:19, aktualizacja: 13.05.2013 09:46

Kiedy Windows szwankuje, za spowolnienie w pierwszej kolejności obwinia się Rejestr. Pogromca mitów sprawdza, czy programy do czyszczenia Rejestru faktycznie pomagają.

Kiedy Windows szwankuje, za spowolnienie w pierwszej kolejności obwinia się Rejestr. Sprawdzamy, czy programy do czyszczenia Rejestru faktycznie pomagają.

MIT

Wskutek instalowania i odinstalowywania programów w Rejestrze Windows pozostają przeszkadzające śmieci. Efekt: system startuje wolniej i nie zawsze działa płynnie. Narzędzia uwalniające Rejestr od niepotrzebnych wpisów pomagają systemowi odzyskać dawny wigor.

PRAWDA

Rejestr Windows jest rodzajem bazy danych, w której zapisane są wszystkie istotne ustawienia programów, ścieżki dostępu do plików albo informacje o sprzęcie. Tym samym zalicza się on do najbardziej podstawowych elementów składowych systemów operacyjnych Windows, począwszy od wersji 3.11. Wskutek instalowania programów rozmiary Rejestru z biegiem czasu rosną. Odinstalowanie narzędzia skutkuje usunięciem również odpowiednich kluczy – a przynajmniej większości z nich, bo niektóre nieużywane wpisy prawie zawsze pozostają. Jeśli teraz przepuści się Rejestr przez program czyszczący, to ten znajdzie dziesiątki, jeśli nie setki wpisów, które nie są już używane. Na tyle potwierdzamy hipotezę, że w Rejestrze gromadzą się dane-śmieci. Co jednak z mitem?

Wynik jest jasny: mit okazuje się fałszywym mniemaniem –. przynajmniej jeśli chodzi o szybkość. Nawet jeśli instaluje się wiele programów, a potem je usuwa, to liczba zbędnych wpisów jest znikoma. W naszym teście znany program do oczyszczania Rejestru CCleaner po odinstalowaniu 30 najczęściej pobieranych programów z download.chip.eu/pl znalazł niecałe 400 osieroconych wpisów – podczas gdy w całym Rejestrze znajdowało się grubo ponad 500 000 kluczy. Usunięcie tak niewielu elementów jest absolutnie niezauważalne. Zgodnie z oczekiwaniem nie udaje się dostrzec żadnych różnic w prędkości przed oczyszczeniem Rejestru i po nim. Oprócz tego Windows, począwszy od XP, ładuje tylko te części Rejestru, które są akurat potrzebne. Zwane są one hives (ule) – plotka głosi, że na złość programiście Windows, który bał się pszczół. Obciążający Rejestr balast nawet nie jest otwierany, a więc nie może również przeszkadzać.

Jednak narzędzia do czyszczenia mają inną zaletę: w rzadkich przypadkach osierocone wpisy w Rejestrze mogą skutkować błędami przy instalacji sterowników czy oprogramowania albo powodować zawieszenia. Jeśli ktoś często testuje na swoim komputerze oprogramowanie i sprzęt, to okazjonalne czyszczenie może mu pomóc –. ale system od tego na pewno nie stanie się szybszy.

PROGRAMY DO CZYSZCZENIA REJESTRU

Obraz
© (fot. chip.pl)

Po instalacji i dezinstalacji 3. narzędzi Windows znów jest tak szybki jak świeżo po instalacji. Programy do czyszczenia są niepotrzebne.

TYLE MIEJSCA WYMAGA REJESTR

Obraz
© (fot. chip.pl)

Nawet cały Rejestr zajmuje tylko minimalną część pamięci operacyjnej, wpływ danych-śmieci można kompletnie pominąć.

BUDOWA I WYKORZYSTANIE REJESTRU

Obraz
© (fot. chip.pl)

Rejestr jest podzielony na hives (ule). Windows ładuje tylko te hives, które są akurat potrzebne. Reszki odinstalowanych programów nawet nie przedostają się do pamięci.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Android 5.0 będzie zoptymalizowany pod laptopy"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)