Jak przyspieszyć komputer? Dlaczego komputer działa wolno?

Twój komputer zwolnił? Nic dziwnego. W miarę korzystania z komputera system gromadzi coraz więcej plików, a ty instalujesz kolejne programy i gry. To znak, że czas na porządki.

Jak przyspieszyć komputer? Dlaczego komputer działa wolno?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.11.2019 14:30

Wolniejsza praca komputera nie musi być objawem awarii i nie oznacza, że powinieneś pędzić do sklepu po nowy. Prawdopodobnie wystarczy, że zrobisz porządek w systemie i zainstalowanych programach.

Dlaczego komputer działa wolno?

Najczęściej komputer działa wolno, gdyż system został zaniedbany. Jeśli na twoim komputerze zainstalowane są nieużywane programy, zwłaszcza takie działające w tle, może to być powód wolniejszej pracy. Śmietnik na dysku również nie pomaga, gdyż przy wyszukiwaniu i wyświetlaniu plików programy muszą wykonać więcej pracy. Wolniejszą pracę komputera może powodować także infekcja wirusem, uszkodzenie plików systemu, a w rzadkich przypadkach także błędy używanych programów.

Warto też rzucić okiem na sprzęt. Komputer może działać wolniej z powodu brudnego bądź uszkodzonego chłodzenia albo awarii dysku. Stan dysku twardego możesz sprawdzić z pomocą programu CrystalDiskInfo, chłodzenie możesz sprawdzić monitorem temperatury HWMonitor lub po prostu zaglądając do obudowy. Wyczyszczenie wnętrza komputera nigdy nie zaszkodzi, ale nie rób tego mokrą szmatką ani odkurzaczem – skorzystaj ze ścierek z mikrofibry, sprężonego powietrza i pędzelków.

Jak przyspieszyć komputer?

Jeśli masz pewność, że podzespoły twojego komputera są sprawne, zacznij od usunięcia programów, których nie używasz. Możesz spokojnie korzystać z systemowego mechanizmu usuwania programów. Bardziej zaawansowane operacje pozwalają wykonać programy typu IOBit Uninstaller. Jeśli potrzebujesz pomocy w robieniu porządku na dysku, możesz sięgnąć po program CCleaner, ale zalecamy tu ostrożność – pod żadnym pozorem nie usuwaj plików, których przeznaczenia nie znasz. Pomoże też, jeśli jak najmniej programów będziesz uruchamiać razem z systemem i jeśli wyłączysz zbędne animacje i efekty wizualne na pulpicie.

Jeśli obawiasz się infekcji szkodliwym oprogramowaniem, skontroluj swój komputer skanerem antywirusowym. Możesz do tego użyć nawet darmowej wersji próbnej któregoś z popularnych antywirusów: ESET Internet Security, Avast Free Antivirus, a także skanera Malwarebytes AntiMalware.

Jeśli korzystasz z dysku HDD (talerzowego), uruchom defragmentację z użyciem systemowych narzędzi. Możesz też małym kosztem wymienić go na SSD. Dyski tego typu są znacznie szybsze i świetnie się nadają jako dysk z systemem. Być może pomoże też dołożenie kolejnej kości pamięci.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)