Cyber-przestępcy mogą wykorzystać ekran wyboru przeglądarki w Windows

Cyber-przestępcy mogą wykorzystać ekran wyboru przeglądarki w Windows

26.02.2010 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sophos ostrzega przed ryzykiem wykorzystania ekranu wyboru przeglądarki internetowej przez twórców złośliwego oprogramowania. Systemy Windows zaczną być aktualizowane o ten ekran począwszy od 1 marca.

Graham Cluley, konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos, ocenia: "Google i Mozilla będą zacierały ręce z radości na możliwość zwiększenia ich udziału w rynku przeglądarek, i taka nasilona ekspozycja powinna być dla nich dobra. To będzie fascynujące zobaczyć, jak wielu przeciętnych użytkowników internetu jest skłonnych do surfowania za pośrednictwem innego programu."

Obraz
© (fot. IDG)

Wg Cluleya istnieje realne niebezpieczeństwo, że cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać tę inicjatywę poprzez tworzenie fikcyjnych ekranów wyboru przeglądarki. Te zaś, "wyskakując" na komputerach użytkowników, mogą zawierać linki do złośliwego oprogramowania.

Nowe możliwości dla cyber-przestępcy

Aktualizacja systemu Windows polegająca na dodaniu do niego okna wyboru przeglądarek będzie dotyczyć milionów użytkowników na terenie całej Europy.

Reprezentant Sophosu uważa za wielce prawdopodobne, że niektórzy z nich mogą podobnie wyglądające okno, które wyświetli się w systemie, uznać za ekran wyboru. A to grozi pobraniem na komputer złośliwego oprogramowania zamiast przeglądarki.

Cluley uważa, że ekran wyboru przeglądarki mogą zobaczyć nawet miliony ludzi. Wśród nich znajdą się też użytkownicy, którzy widząc nawet podobnie wyglądające okno, dadzą się nabrać i zamiast alternatywnej przeglądarki pobiorą zainfekowane oprogramowanie.

Cluley podkreśla, że żadna przeglądarka nie jest doskonała i niezależnie od tego, na którą z nich padnie wybór użytkownika, trzeba pamiętać o jej systematycznym aktualizowaniu.

Ekran wyboru przeglądarki coraz bliżej

Europejscy użytkownicy Windows XP, Vista i 7 uzyskają dostęp do ekranu wyboru przeglądarki za pośrednictwem usługi aktualizacji systemu, Windows Update, od 1 marca.

Mozilla, producent Firefoksa, uważa jednak, że wielu użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy i nie wie, co oznaczać może dla nich możliwość wyboru aplikacji do przeglądania Sieci. Z tej okazji opublikowany został list otwarty zatytułowany "Jak ważny jest wybór przeglądarki", podpisany przez Mitchell Baker, przewodniczącą fundacji Mozilla oraz Johna Lilly'ego, dyrektora generalnego Mozilli.

Więcej informacji: Sophos

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także