15 lat minęło - urodziny przeglądarki Internet Explorer

15 lat minęło - urodziny przeglądarki Internet Explorer

15 lat minęło - urodziny przeglądarki Internet Explorer
Źródło zdjęć: © Microsoft
16.08.2010 16:25

Dziś Internet Explorer obchodzi swoje 15 urodziny - pierwsza wersja przeglądarki zadebiutowała 16 sierpnia 1995 roku. Od samego początku była ona najchętniej wykorzystywaną przeglądarką na świecie, choć ostatnimi czasy dominacja Internet Explorera nie jest już tak duża.

Microsoft wprowadzając wersję 1.0 Internet Explorera oparł ją na kodzie Mosaic, licencjonowanym przez firmę Spyglass i rozpowszechniał ją w dwóch pakietach –. przeznaczonym do sprzedaży detalicznej w Microsoft Plus! jako dodatek do Windows 95 oraz jednocześnie w wersji OEM dla Windows 95. Kolejna wersja (2.0) została wydana również dla komputerów Macintosh i wprowadziła między innymi ciasteczka, SSL i potrafiła już rozpoznawać polskie znaki.

Obraz

Interent Explorer w wersji 3.0 dostarczał również bezpłatnie pocztę Internet Mail oraz książkę adresową, a także obsługiwał kaskadowe arkusze stylów (CSS) i język Java. Kolejna wersja obsługiwała już XML, pozwalała automatycznie aktualizować informacje na stronach internetowych oraz była zintegrowana z pocztą Outlook Express. Ulepszona, piąta wersja Internet Explorera, obsługiwana przez Windows 200. oraz wersja 6.0 na Windows XP zawierały ulepszone rozwiązania w zakresie ochrony prywatności i zabezpieczenia ochrony użytkowników, takie jak m.in. pop-up bloker, add-on oraz narzędzia, które pozwalają na usuwanie historii wyszukiwań.

Obecnie Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia najnowszej wersji przeglądarki – Internet Explorer 9, której premiera ma odbyć się już niedługo. „Dziewiątka” ma nowy silnik JavaScript (Chakra), który będzie lepiej współpracował z procesorami wielordzeniowymi, poszerzone wsparcie dla HTML 5 i większą zgodność z obecnymi standardami W3C. Internet Explorer 9 będzie też szybszy niż jego poprzednicy, między innymi dzięki wykorzystaniu procesora graficznego do obsługi materiałów multimedialnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)