Play w grupie inicjatorów tańszej transmisji danych w roamingu

Play w grupie inicjatorów tańszej transmisji danych w roamingu
Źródło zdjęć: © Play

08.02.2008 07:17, aktual.: 08.02.2008 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszych pięciu operatorów telefonii komórkowej z zasięgiem pokrywającym 10 europejskich rynków i obejmujących populację powyżej 295 mln - 60% ludności w Unii Europejskiej równej 495 mln - zaakceptowało ustanowione przez Komisję Europejską, wezwanie do inicjatywy obniżania stawek transmisji danych w roamingu.

Polski Play, holenderski KPN, belgijski Base, niemiecki E-Plus wraz z "3" w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Irlandii, Austrii, Szwecji oraz Danii uzgodniły wspólnie cenę hurtową za transmisję danych równą 0,25 euro za 1 MB ściągniętych danych. Nowa cena hurtowa zostanie wprowadzona przez pięciu operatorów 1. marca.

Pięciu operatorów ma nadzieję, że ich wspólna inicjatywa sprowokuje innych europejskich operatorów do przyłączenia się do tego prokonsumenckiego porozumienia i całkowitego obniżenia europejskich cen hurtowych do poziomu maksimum 0,25 euro za 1 MB. Przy obecnej, niezwykle wysokiej cenie detalicznej równej średnio 5,24 euro za 1 MB przedsięwzięcie to doprowadzi do znaczącej obniżki cen detalicznych w całej Europie.

_ W roku 2007, Play jako pierwszy zainicjował obniżenie stawek połączeń głosowych w Europie. Rok 2008 będzie rokiem, w którym operatorzy występujący z tą inicjatywą nadadzą inną jakość w ofercie mobilnego Internetu. Mam nadzieję, iż pozostali czołowi europejscy gracze dołączą do grupy sprzyjającej tym działaniom, tak aby wszyscy użytkownicy w Europie mogli korzystać z dostępu do mobilnego Internetu bez przekonania, że są okradani. Kiedy użytkownicy podróżują po Europie bez możliwości korzystania z ich lokalnej sieci, są narażeni na kilkadziesiąt razy wyższe niż w kraju rachunki za korzystanie z Internetu czy za dostęp do poczty elektronicznej przy użyciu telefonu komórkowego. Mamy nadzieję, iż ta inicjatywa podjęta przez członków Mobile Challenegrs zakończy tę praktykę _ - powiedział Chris Bannister, prezes P4.

_ Inicjatywa dotycząca obniżenia cen hurtowych pozwoli nam na tak oczekiwane przez klientów wprowadzenie przejrzystych oraz konkurencyjnych cen detalicznych. Europejska inicjatywa obniżenia stawek transmisji danych jest najbardziej spektakularnym krokiem podjętym jak do tej pory przez Komisję Europejską. Nadszedł czas wspierania popytu na transfer danych w roamingu w całej Unii Europejskiej. Nasze porozumienie to tylko początek inicjatywy, która obejmuje 10 krajów. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy również inne kraje do współdziałania w tym projekcie _ - powiedział Stan Miller, prezes KPN Mobile Group.

Klienci w Europie wciąż się obawiają wygórowanych stawek za korzystanie za granicą z dostępu do Internetu przy użyciu sieci komórkowej z obawy przed kilkudziesięciokrotnie wyższymi stawkami w porównaniu ze standardami obowiązującymi przy korzystaniu z tego typu usług na rynkach krajowych.

Według Christiana Salbainga z europejskiego oddziału Hutchisona, hurtowa cena mobilnej transmisji danych musi być zbliżona do realnych, zdecydowanie niższych kosztów realizacji tej usługi.

_ Prosta i przejrzysta cena hurtowa umożliwi wprowadzenie bardzo konkurencyjnej a przez to bardzo przyjaznej oferty dla klientów z całej Europy. Nasze porozumienie co do obniżenia cen hurtowych jest pierwszym krokiem do sprowadzenia cen transmisji danych w roamingu w Europie do uczciwego poziomu. Mamy nadzieję, że pozwoli to na przygotowanie oferty opartej na niskiej płaskiej stawce co zastąpi, obowiązujący obecnie niezwykle drogi model zakładający pobieranie wysokich opłat za każdorazowy dostęp do transmisji danych w roamingu _ - zapewnia Salbaing.

Narodowi regulatorzy oraz Komisja Europejska wezwali europejskich operatorów do zdecydowanego obniżenia cen w usługach roamingowych, zapowiadająca podjęcie kroków regulacyjnych w przypadku kiedy branża samodzielnie nie podejmie takiej inicjatywy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także