Centrino 2 - wstępne testy mobilnej platformy Intela

Centrino 2 - wstępne testy mobilnej platformy Intela

Centrino 2 - wstępne testy mobilnej platformy Intela
Źródło zdjęć: © Intel
18.07.2008 18:00, aktualizacja: 21.07.2008 09:58

Trzy dni temu Intel oficjalnie zaprezentował kolejną generację mobilnej platformy, która otrzymała nazwę Centrino 2. Przy okazji prezentacji nowinek technologicznych związanych z nowym chipsetem, procesorami oraz kontrolerem sieciowym zapowiedziliśmy, że już wkrótce zaprezentujemy wyniki testów nowych modeli i porównamy ich wydajność z wcześniejszą platformą. Spełniamy zapowiedzi i dzisiaj prezentujemy garść rezultatów uzyskanych w testach przez kilka modeli notebooków ASUS, Acer i Packard Bell, które jako pierwsi przedstawiciele Monteviny dotarły do naszej redakcji.

Wprowadzenie Monteviny niesie ze sobą szereg nowości. Wymieniono prawie wszystkie kluczowe elementy platformy mobilnej do których zaliczamy procesory, chipset ( także ze zintegrowanym rdzeniem graficznym ) oraz kontrolery sieciowe ( WiFi i LAN ). Szczegółowo nowinki omawialiśmy w artykule Intel wprowadza Centrino 2.

Warto jednak przypomnieć w skrócie jakich nowości możemy spodziewać się po kolejnej generacji notebooków zbudowanych na bazie platformy Intela.

Procesorem jest nadal Penryn, który występuje w nowych wersjach pracujących z wyższymi częstotliwościami taktowania. Procesor wykonany jest w technologii 45 nm, co sprawia, że oferuje bardzo dobry stosunek wydajności do zapotrzebowania na energię. Pobór mocy nowych procesorów to minimalnie 25W. Najwydajniejszy model dla overclockerów ( seria Extreme ma TDP na poziomie 44W ). Pozostałe modele nie przekraczają 35W. Przyspieszeniu z 800 do 1066 uległa częstotliwość taktowania szyny systemowej oraz pojemność pamięci podręcznej L2 - do 6 MB ( w procesorach Merom maksymalnie 4 MB ).

Oferta nowych procesorów prezentuje się następująco:

-X9100 ( 3.06 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 44w TDP, odblokowany mnożnik )
-T9600 ( 2.80 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 35w TDP )
-T9400 ( 2.53 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 35w TDP )
-P9500 ( 2.53 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 25w TDP )
-P8600 ( 2.40 GHz, 1066 MHz FSB, 3MB L2 Cache, 25w TDP )
-P8400 ( 2.26 GHz, 1066 MHz FSB, 3MB L2 Cache, 25w TDP )

Kilka spośród wymienionych procesorów znalazło się w notebookach, które mieliśmy okazję testować. Część ma częstotliwość taktowania identyczną jak w starszych Penrynach, co ułatwia nam porównanie wydajności CPU. Oczywiście na wyniki testów wpływa szereg komponentów będących składnikami notebooka, lecz w testach gdzie tak naprawdę CPU odbrywa głowną rolę ich znaczenie istotnie maleje.Bez testów grafiki

Atrakcją Centrino 2 ma być nowy chipset, występujący w dwóch odmianach integrujących w sobie rdzeń graficzny GMA X4500.Niestety pierwsze próbki notebooków z Monteviną jakie dotarły do naszego laboratorium korzystały z zewnętrznych układów graficznych, a nie nowej "zintegrowanej" grafiki Intela. Nie możemy zatem powiedzieć czy jest to rozwiązanie udane i czy spełnia deklaracje producenta odnośnie wydajności 3D oraz zdolności płynnego wyświetlania filmów w wysokiej rozdzielczości ( w teście HQV badającym jakość obróbki wideo osiąga ponoć 120 punktów na 130 możliwych ).

Nowe WiFi

Istotną nowością jest nowy kontroler sieciowy, który opcjonalnie może występować ze zintegrowanym kontrolerem sieci WiMAX ( model Link 5050 ). Obsługa sieci WiFi jest pełna i obejmuje standardy 802.11 a/b/g/n. Oferowane kontrolery WiFi cechuje o 25% mniejsze zapotrzebowanie na energie niż wcześniejsze modele. Zmieniono także kontroler obsługujący tradycyjne sieci LAN. Nowy gigabitowy kontroler to model Intel 82567LM. Testy WiFi w Centrino 2 to sprawa bardzo złożona wymagająca długotrwałych pomiarów i wszechstronnych prób sprawdzających nie tylko same osiągi, ale i kompatybilność układów z urządzeniami WiFi starszej i najnowszej generacji. Materiał oceniający WiFi w Centrino 2 zaprezentujemy już wkrótce jako osobny artykuł.Rewolucji nie będzie?

Wyniki testów pierwszych notebooków wyposażonych w najnowszą platformę Intela nieco rozczarowują - wydajność tych maszyn jest tylko nieznacznie wyższa niż modeli z dotychczasowymi układami.

W naszym laboratorium pojawiły się cztery laptopy z Centrino 2: Acer Aspire 7730, Acer TravelMate 4730, ASUS F8Vr oraz Packard Bell EasyNote MT85. Wszystkie były jeszcze egzemplarzami prototypowymi, różniącymi się nieznacznie konfiguracją od wersji handlowych, ale nam zależało na sprawdzeniu samej platformy, a nie konkretnych produktów. Skorzystaliśmy z tej samej procedury, którą stosujemy w testach wszystkich notebooków, mierząc wydajność i czas pracy na baterii programami PCWorldBench 6 Beta 2, MobileMark2007, PCMark Vantage, 3DMark06 oraz grą "Supreme Commander". Wyniki porównaliśmy z rezultatami uzyskanymi przez modele o podobnych parametrach, główny nacisk kładąc podczas selekcji na zbliżoną częstotliwość taktowania CPU. Wybrane laptopy pochodzą z naszego najnowszego rankingu komputerów przenośnych ze średniego przedziału cenowego ( 3-5 tys. zł ), który opublikujemy we wrześniowym numerze PCWK.

Dwie maszyny z Centrino 2 zostały wyposażone w procesory z serii P8000, następczyni T8000, natomiast druga dwójka opierała się na układach T9400. Z punktu widzenia użytkownika jedyna różnica w parametrach między nowymi i starszymi CPU leży w szybkości magistrali FSB wynoszącej obecnie 1066 MHz zamiast 800, co ma oczywiście wpływ na ostateczną częstotliwość pracy procesora. Wielkość pamięci cache L2 pozostała niezmieniona.

Na podstawie pierwszych rezultatów testów można odnieść wrażenie, iż większość użytkowników nie odczuje specjalnych korzyści z posiadania notebooka z Centrino 2. W stosunku do konstrukcji opartych na dotychczasowej platformie wzrost szybkości pracy jest niezauważalny, o ile w ogóle występuje. Jedynie Packard Bell EasyNote MT85 może pochwalić się dużym skokiem wydajności - jego wyniki aplikacyjnych testów PCWorldBench i MobileMark okazały się rekordowe, najwyższe w historii.

Czas pracy na baterii zależny jest od wielu czynników, a zestaw procesor plus chipset ma w nim tylko pewien udział. Duży wpływ na pobór mocy mają zastosowane matryce LCD i układy graficzne, więc porównanie platform pod tym względem na całkowicie odmiennych notebookach byłoby nieporozumieniem. Z wyjątkiem Acera Aspire 7730 testowane modele z Centrino 2 cechowały się przeciętną długością działania bez zasilania sieciowego.

Na podstawie rezultatów zaledwie czterech urządzeń trudno wydawać jednoznaczne opinie, ale jedno jest pewne: rewolucji nie będzie.

UWAGA: Pełen raport z testów i porównanie wyników testów platformy Montevina do najnowszej platformy mobilnej AMD Puma znajdziecie w kolejnym wydaniu PC World Komputer.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)