CEATEC: prototypowa kamera 4xHD od JVC

CEATEC: prototypowa kamera 4xHD od JVC

03.10.2007 13:30, aktual.: 03.10.2007 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy telewizja wysokiej rozdzielczości zdobywa coraz większą popularność, inżynierowie z JVC pracują nad kolejną generacją urządzeń nagrywających obraz HD. Jednym z efektów tych prac jest prototypowa kamera telewizyjna, zdolna do rejestrowania materiału wideo w rozdzielczości 3840 x 2048 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę.

Nagranie wideo wykonane tym urządzeniem zawiera czterokrotnie więcej pikseli, niż sygnał wideo HD i szesnastokrotnie więcej, niż sygnał wideo w standardowej rozdzielczości. Zaprezentowana na targach CEATEC kamera waży 10 kg, co stanowi 1/3 wagi poprzedniego prototypu tego urządzenia. Ale i tak jest to ciężar dwukrotnie większy niż ten, jakim charakteryzują się przeciętne kamery TV.

JVC uważa, że nowy model kamery mógłby znaleźć zastosowanie zarówno w realizacji transmisji telewizyjnych, jak i przy produkcji filmów. Branża filmowa zaczęła już korzystać z tego typu rozwiązań - np. opracowanego przez Sony modelu projektora kinowego, zdolnego do reprodukcji obrazów w rozdzielczości 3840 x 2048 pikseli.

W wideo wysokiej rozdzielczości przemysł filmowy upatruje swojej szansy na zachowanie konkurencyjności zarówno wobec cyfrowych platform telewizyjnych, jak i nowej generacji urządzeń odtwarzających filmy w HD.

Japońska stacja telewizyjna NHK, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła nadawanie w HD, poszła jeszcze dalej - opracowuje bowiem system rejestrowania i nadawania obrazu w rozdzielczości czterokrotnie większej od tej proponowanej przez opisane wyżej urządzenie JVC ( czyli szesnastokrotność dzisiejszego standardowego HDTV ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)