Blu-ray prowadzi również w Europie

Blu‑ray prowadzi również w Europie

28.11.2007 14:30

W tym w Europie sprzedano ok. 1 mln filmów na płytach Blu-ray - to aż 73% wszystkich filmów na nośnikach HD, nabytych przez klientów ze Starego Kontynentu. Organizacja Blu-ray Disc Association poinformowała też, że w tym roku wyprodukowano w sumie 21 mln płyt Blu-ray z grami, przeznaczonych na rynek europejski.

Jak łatwo policzyć, konkurencyjny dla Blu-ray standard promowany przez Toshibę - HD DVD - zdobył w 2007 r. jedynie 27% rynku w Europie. Tak przynajmniej wynika ze statystyk sprzedaży, przygotowanych przez firmę analityczną Media Control Gfk International. W 2007 r. na Starym Kontynecie najlepiej sprzedającymi się filmami na Blu-ray były "300", "Spider-Man 3" oraz "Piraci z Karaibów; Na krańcu świata".

Sukces Blu-ray w Europie z pewnością ucieszy koncern Sony ( głównego promotora tego standardu ), bowiem początkowo mieszkańcy Starego Kontynentu zdecydowanie faworyzowali HD DVD ( ponieważ na wspieranie tego formatu zdecydowało się wiele tutejszych wytwórni filmowych ). Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy na europejski rynek trafiła konsola PlayStation 3 z wbudowanym czytnikiem Blu-ray - od tego momentu standard ten zaczął zyskiwać przewagę nad konkurentem.

Warto wspomnieć, że format Blu-ray zdobył zdecydowaną przewagę również na amerykańskim rynku - w pierwszych dziewięciu miesiącach 2007 r. na każdy film sprzedany w USA na HD DVD przypadały średnio dwa filmy sprzedane na Blu-ray.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)