Blu-ray rządzi w Europie

Blu‑ray rządzi w Europie

Blu-ray rządzi w Europie
Źródło zdjęć: © Blue Ray
18.02.2008 15:00, aktualizacja: 18.02.2008 15:28

Przedstawiciele europejskiego oddziału organizacji Blu-ray Disc Association ( BDA ) poinformowali, ze liczba sprzedanych na Starym Kontynencie filmów na płytach Blu-ray zbliża się do 2,4 mln. Oznacza to, że format ten zdobył blisko 80% europejskiego rynku nośników HD.

BDA powołuje się na statystyki sprzedaży przygotowane przez firmę analityczną Media Control Gfk International. Wyliczyła ona, że do tej pory w Europie sprzedano już 2,37 mln filmów w formacie Blu-ray, co stanowi 79% wszystkich filmów HD sprzedanych na nośnikach optycznych ( pozostałe 21% przypadło konkurencyjnego formatowi - HD DVD ).

Przedstawiciele BDA zwracają uwagę, że zainteresowanie filmami w wysokiej rozdzielczości błyskawicznie rośnie - na sprzedanie pierwszego miliona filmów na Blu-ray w Europie trzeba było czekać blisko 10 miesięcy; kolejne 1,4 mln płyt znalazło nabywców w niewiele ponad trzy miesiące.

Raport Media Control Gfk International to kolejna fatalna wiadomość dla firm wspierających format HD DVD - pierwszą ( i najważniejszą ) była styczniowa decyzja koncernu Warner Bros, który poinformował na targach CES 2008, że zamierza zrezygnować z wydawania filmów w HD DVD. Później ze wsparcia HD DVD zaczęły wycofywać się kolejne firmy ( m.in. sieci sklepów elektronicznych ). W miniony weekend w Sieci pojawiły się też niepotwierdzone na razie informacje, że Toshiba zamierza zrezygnować z rozwijania i promowania tego standardu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)