Blu‑ray tryumfuje. Na razie...

Blu-ray tryumfuje. Na razie...

29.10.2007 11:00, aktual.: 29.10.2007 13:45

Firma Home Media Research opublikowała raport podsumowujący tegoroczną sprzedaż filmów na HD DVD i Blu-ray na amerykańskim rynku. Dowiadujemy się z niego m.in., że w pierwszych 9 miesiącach 2007 r. sprzedano tam blisko dwukrotnie więcej filmów na płytach BD, niż na krążkach HD DVD - analitycy prognozują jednak, że popularność tego drugiego formatu może wkrótce gwałtownie wzrosnąć...

Ze statystyk przedstawionych przez HMR wynika, że od 1 stycznia do 30 września w USA klienci kupili łącznie 2,6 mln filmów wydanych na Blu-ray i "tylko" 1,4 mln na HD DVD. Co więcej, na liście 10 najlepiej sprzedających się w tym czasie w USA filmów na nośnikach HD aż 8 pozycji stanowiły wydania BD.

Przewaga Blu-ray wydaje się więc bardzo duża - analitycy zwracają jednak uwagę, iż może ona wkrótce stopnieć. Przyczynić ma się do tego kilka czynników - pierwszym z nich jest fakt, że w okresie przedświątecznym na amerykański rynek ma trafić kilka bardzo oczekiwanych przez konsumentów filmów, które wydane zostaną wyłączenie na płytach HD DVD ( jest to efekt decyzji koncernu Paramount Pictures, który zdecydował się na wydawanie swoich filmów tylko w tym formacie ).

Pierwszy z nich - "Transformers", jeden z największych przebojów kinowych ostatnich miesięcy w USA - już jest w sklepach. Film ten jako jeden z pierwszych tytułów wyposażony został w liczne dodatki, umożliwiające pełne wykorzystanie interaktywnych funkcji HD DVD. W dniu jego premiery ( 16 października ) sprzedano ok. 100 tys. płyt HD DVD - to rekordowy wynik. Analitycy sądzą, że pojawienie się nowych, atrakcyjnych i dostępnych jedynie na HD DVD filmów może sprawić, że osoby planujące zakup odtwarzacza HD w okresie przedświątecznym wybiorą urządzenie obsługujące właśnie ten format.

Dodatkowym atutem HD DVD jest fakt, iż odtwarzacze takich płyt są już w tej chwili znacznie tańsze niż urządzenia obsługujące konkurencyjny format. Najtańszy odtwarzacz HD DVD można obecnie kupić za mniej niż 200 USD.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)