Bill Gates inwestuje w projekt WC

Bill Gates inwestuje w projekt WC

Bill Gates inwestuje w projekt WC
Źródło zdjęć: © AFP
22.07.2011 11:47

Nazwisko Billa Gatesa coraz rzadziej wymieniane jest w kontekście działalności biznesowej, a częściej w odniesieniu do działalności charytatywnej. Nowy rozdział aktywności Bill & Melinda Gates Foundation dotyczy higieny.

Kwota 41,5 miliona dolarów została wydzielona na zaprojektowanie lepszych toalet dla ubogich krajów. Higieniczniejsze rozwiązania mają przede wszystkich zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Zważywszy, że fundacja skupiała się dotychczas na rozprowadzaniu szczepionek, strategia wydaje się bardzo spójna.

Obraz
© (fot. AFP)

Pieniądze zaoferowane uczelniom w formie grantów zostały przeznaczone na opracowanie koncepcji toalet niewymagających dostaw prądu, bieżącej wody i podłączenia do kanalizacji. Pojawiły się więc propozycje wykorzystania kolektorów słonecznych, a nawet mikrofal.

Głównym celem jest opracowanie rozwiązania, które można by dosłownie postawić w szczerym polu, i które zapobiegnie przekazywaniu infekcji bakteryjnych i pasożytniczych. Wyzwanie jest więc duże.

Co roku około 2,2 miliona ludzi, głownie dzieci z Afryki, umiera z powodu biegunki spowodowanej bakteriami, m.in. E.coli, lub pasożytami zamieszkującymi układ pokarmowy. Większości śmierci można by uniknąć, zapewniając dostęp do czystej wody pitnej i do celów higieny osobistej.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Androidowy tablet za 600 złotych? To możliwe!"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)