Bill Gates - 10 pamiętnych momentów
William III Gates. Współzałożyciel, prezes zarządu, główny architekt oprogramowania w Microsofcie, jeden z najbogatszych i zaliczany do najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Znienawidzony przez ruch open source symbol monopolu i hegemonii Windows. Przez ponad 30 lat był twarzą koncernu z Redmond. 27 czerwca 2008 r. - zgodnie z zapowiedziami - odejdzie jednak ze stanowiska w firmie, aby całkowicie poświęcić się działalności charytatywnej. Bez względu na stosunek do tej postaci, jednego można być pewnym - jego odejście do koniec pewnej epoki.
W związku z tym nasi koledzy z amerykańskiego wydania magazynu PC World pokusili się o zestawienie dziesięciu najbardziej pamiętnych momentów w karierze i życiu prywatnym kończącego w tym roku 53 lata Billa Gatesa.
1. Premiera Windows 95 ( 24 sierpnia 1995 r. )
Od czasów bezprecedensowej kampanii promocyjnej Windows 95 nie byliśmy już świadkami tak spektakularnych działań marketingowych. Nawet ubiegłoroczna premiera iPhone nie dorównywała rozmachem wydarzeniom sprzed 13 lat. Szacuje się, że na promocję Windows 95 Microsoft wydał ok. 300 milionów dolarów ( z czego część przeznaczono na nabycie praw do wykorzystania przeboju The Rolling Stones - "Start Me Up" -zespół zagrał też ten utwór na żywo w czasie premiery ). Nowojorski Empire State Building przystrojono w korporacyjne barwy Microsoftu, w Wielkiej Brytanii malowano na boiskach wielkie logotypy Windows 95, widoczne z powietrza, a siedziba główna firmy zamieniła się w wesołe miasteczko. W Polsce dziennikarzy zabrano na pokład okrętu podwodnego, aby doświadczyli "świata bez Windows" ( gra słów - świat bez okien ).
Czytaj także: Windows 95 - 10 lat później - http://www.pcworld.pl/news/82366.html
2. Początki ( styczeń 1975 r. )
Wszystko zaczęło się od zdjęcia komputera MITS Altair 8800 - http://wwwcsif.cs.ucdavis.edu/~csclub/museum/items/mitsaltair8800.html na okładce magazynu Popular Electronics. Student Harvardu Paul Allen pokazał pismo koledze, Billowi Gatesowi, który skontaktował się z szefem MITS, Edem Robertsem i przekonał go, że wspólnie z Allenem opracował dialekt języka BASIC dla tego komputera. Roberts okazał zainteresowanie, więc Gates z Allenem zabrali się do pracy i faktycznie stworzyli program - w osiem tygodni. W tym samym roku Gates porzucił studia i przeprowadził się do Albuquerque ( gdzie miała siedzibę MITS ), zatrudniając się jako programista ( za 10 dolarów za godzinę ). Wkrótce zarobił wystarczająco dużo, by kupić sobie Porsche 911, którym wielokrotnie jeździł bez prawa jazdy lub przekraczał dozwoloną prędkość ( za co był notowany przez policję ). 3. Słowna ekwilibrystyka sądowa ( 27 sierpnia 1998 r. )
Rozprawa sądowa Stany Zjednoczone przeciw Microsoftowi, wytoczona w oparciu o zarzuty o praktyki monopolistyczne, dowiodła, że Gates ( podobnie jak Windows ) miał problemy z pamięcią. W trakcie składania zeznań 6-krotnie użył zwrotu "nie przypominam sobie", "nie pamiętam" padło 14 razy, zaś w 22 wypadkach Gates odpowiedział "nie wiem" ( fragmenty przesłuchania można znaleźć na stronie New York Times - http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9a04e4db1e31f934a25752c1a96e958260 ). Konwersacja Gatesa z prawnikami, dotycząca m.in. znaczenia słów "concerned" i "compete" rozbawiła nawet sędziego federalnego Thomasa Jacksona, prowadzącego proces. Żarty skończyły się, gdy sędzia ów nakazał podział koncernu na dwie odrębne jednostki. Ten się jednak śmieje, kto się śmieje ostatni - trzy lata później amerykański sąd apelacyjny uchylił wyrok Jacksona.
4. Rozkładówka ( lipiec 1987 r. )
32-letni wówczas Bill Gates znalazł się na rozkładówce magazynu PC World - na szczęście nie chodzi o rozkładówkę w rozumieniu czytelników pism dla mężczyzn. Zdjęcie, na którym Gates pozuje w eleganckim stroju biznesowym ( zamiast typowego dla siebie swetra ) było ilustracją wywiadu, jaki ukazał się w tamtym numerze magazynu. Była to pierwsza i - jak dotąd - ostatnia rozkładówka, jaka pojawiła się w amerykańskim PC Worldzie.
5. Od zera do miliardera ( 13 marca 1986 r. )
Tego dnia Gates stał się milionerem z majątkiem o wartości 234 milionów USD. Jedenaście lat później był już najbogatszym człowiekiem na Ziemi - magazyn Forbes opublikował listę 100 największych krezusów, której przewodził właśnie współzałożyciel Microsoftu. Jego majątek szacowano wtedy na 13 miliardów dolarów. W czasie "dotkomowego szaleństwa" suma ta przekroczyła 100 miliardów. Co zrobić z taką kwotą pieniędzy? Założyć fundację charytatywną - William H. Gates III Foundation, przemianowaną później na Bill and Melinda Gates Foundation. Dotkomowa bańka jednak pękła, a wartość akcji - a więc i majątku Gatesa - spadła. Gates na liście Forbesa zajmował pierwsze miejsce nieprzerwanie od 1995 do 2007 r. - kiedy to spadł na trzecie miejscu rankingu - http://www.pcworld.pl/news/142688.html. Obecnie zarządza on majątkiem wartym 58 miliardów dolarów. 6. Jeśli to jest tort, to jesteśmy w Belgii ( 4 lutego 1998 r. )
Bill wchodzi właśnie do brukselskiej Concert Noble Hall, aby wziąć udział w konferencji poświęconej edukacji. Nagle zza rogu wyskakuje 22-letni Noël Godin - zwany "torciarzem", gdyż słynie z tortowych ataków na znane osobistości - i pakuje Gatesowi kremowe ciasto w twarz ( szef Microsoftu ciastem oberwał wtedy jeszcze kilka razy ). Gates albo miał poczucie humoru, albo robił dobrą minę do złej gry - cały incydent skomentuje potem słowami, że tort nie był zbyt smaczny.
7. Mój dom to moja twierdza ( 1988 - 1995 )
W tym okresie trwała budowa rezydencji Gatesa nad jeziorem Washington w Seattle. Po siedmiu latach prac, które pochłonęły od 40 do 100 milionów dolarów ( w zależności od źródła szacunków ), zbudowano posiadłość o powierzchni ok. 3,7 tys. metrów kwadratowych, kilkoma garażami, wewnętrznym basenem, pokojem z trampoliną i kinem z maszyną do popcornu. Wikipedia podaje ( za informacjami hrabstwa King ) że w 2006 r wartość domu i ziemi wynosiła 125 milionów dolarów. Żona Gatesa, Melinda, stonowała chyba nieco wystrój rezydencji, ale i tak goście musieli nosić elektroniczne identyfikatory z zapisem preferencji użytkownika. W oparciu o te dane dostosowywały się wystrój wnętrza, oświetlenie oraz temperatura pomieszczeń...
8. Bill się żeni ( 1 stycznia 1994 r. )
Będąc najbogatszym człowiekiem świata musisz dwa razy bardziej się starać, aby dbać o swoją prywatność. Dlatego też Bill, po tym jak oświadczył się Melindzie French, byłej menedżer produktu w Microsofcie, zdecydował zorganizować przyjęcie weselne na maleńkiej hawajskiej wyspie Lanai. Dodatkowo zarezerwował wszystkie pokoje hotelowe na wyspie i wynajął wszystkie helikoptery w stanie, aby utrudnić dostęp fotoreporterom. Koszt ceremonii wyniósł milion dolarów, a świadkiem był Steve Ballmer. 9. Microsoft niepodzielny ( 28. czerwca 2001 r. )
Wspomniany wcześniej proces sądowy o praktyki monopolistyczne z 1998 r. zakończył się wyrokiem nakazującym podział giganta z Redmond. Sąd apelacyjny uznał, że Microsoft faktycznie naruszał przepisy o konkurencji i zachowywał się jak monopolista, dołączając przeglądarkę Internet Explorer do systemu Windows. Mimo to orzekł, że rozwiązanie zaproponowane przez sędziego Jacksona jest zbyt drastyczne. W 2001 r. Gates nie był już prezesem zarządu spółki ( funkcję tę rok wcześniej przejął od niego Steve Ballmer ).
10. Dyplom uczelni po 30 latach ( 7 czerwca 2007 r. )
Jak wspomnieliśmy wcześniej, Bill porzucił studia na Harvardzie ( od 1973 do 1975 r. kształcił się na wydziale matematyki tej szacownej uczelni ) i nigdy już do nich nie powrócił. Jako student dał się zresztą zapamiętać bardziej jako miłośnik gier karcianych i programowania niż bardziej sformalizowanego toku nauczania. Dyplom Harvardu jednak odebrał - miało to miejsce 7 czerwca ubiegłego roku - w trakcie uroczystej gali odbywającej się na Harvard University, Billowi Gatesowi uroczyście wręczono dyplom - http://www.pcworld.pl/news/113264.html przyznający mu honorowy tytuł naukowy, odpowiednik polskiego doktoratu honoris causa.
Do powyższej listy można dopisać wiele innych wydarzeń, m.in. rezygnację z kierowania Microsoftem ( styczeń 2000 r. ) czy też otrzymanie tytułu szlacheckiego od brytyjskiej królowej Elżbiety II w kwietniu 2005 r. O innych ciekawych faktach z życia Gatesa dowiecie się czytając artykuł Staruszek Bill, czyli 50 lat minęło... - http://www.pcworld.pl/news/84594.html