Bill Gates znowu najbogatszym Amerykaninem

Bill Gates znowu najbogatszym Amerykaninem

Bill Gates znowu najbogatszym Amerykaninem
01.10.2009 15:56, aktualizacja: 01.10.2009 16:13

W corocznym zestawieniu magazynu "Forbes" założyciel Microsoftu Bill Gates pozostaje najbogatszym obywatelem USA. Z majątkiem szacowanym na 50 miliardów dolarów (34,2 miliarda euro) 53-letni Gates po raz 16 zajął czołowe miejsce w publikowanym raz do roku rankingu. Tradycyjny numer dwa, określany mianem "wyroczni z Omaha", inwestor Warren Buffet został z kolei silnie dotknięty przez kryzys finansowy. Jego majątek stopniał według listy magazynu "Forbes" do 40 miliardów dolarów z 50 miliardów, którymi mógł pochwalić się jeszcze w ubiegłym roku. Akcje jego firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway w ciągu roku straciły 20 procent wartości.

Obraz

Z ogólnej perspektywy bogaci w USA stali się biedniejsi w obliczu kryzysu –. podkreśla magazyn. Całkowity majątek 400 najbogatszych Amerykanów skurczył się w ciągu roku o 300 miliardów dolarów do 12,7 bilionów dolarów. Zdecydowanym zwycięzcą jest zaledwie 25-letni założyciel sieci społecznościowej Facebook, Mark Zuckerberg. Wartość jego majątku wzrosła o około 500 milionów dolarów do dwóch miliardów dolarów. Najmłodszy spośród najbogatszych Amerykanów skoczył w ten sposób z miejsca 321 na 158.

Redaktorzy "Forbesa" utworzyli listę, przyjmując za decydujący termin 10 września. W tym celu redaktorzy sprawdzili między innymi wnioski do nadzoru giełdowego, dokumenty sądowe i artykuły w gazetach. Poza tym przeprowadzali wywiady z pracownikami, klientami, prawnikami, a także byłymi małżonkami. W rankingu pod uwagę brany był majątek taki jak udziały w prywatnych przedsiębiorstwach, nieruchomości, dzieła sztuki, jachty i samoloty. W rozliczaniu uwzględniano także wysokość długów. Na liście nie wymieniono miliarderów, którzy sobie tego nie życzyli.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)