Bill Gates chce stworzyć toaletę następnej generacji

Bill Gates chce stworzyć toaletę następnej generacji16.08.2012 15:30
Bill Gates chce stworzyć toaletę następnej generacji
Źródło zdjęć: © chip.pl

Fundacja Bill & Melinda Gates Foundation zorganizowała targi, na których badacze z całego świata spotkali się, by przedstawić swoje pomysły na toaletę następnej generacji.

Były szef Microsoftu chce poprawić warunki sanitarne na całym świecie. Jak wynika z danych podanych przez jego fundację, 1,5 miliona dzieci co roku umierają z powodu chorób, jakich się nabawiły korzystając z toalet, w których higiena, delikatnie rzecz ujmując, nie obowiązuje.

- _ Spłukiwane toalety, które wykorzystujemy w krajach rozwiniętych, są nieistotne, niepraktyczne i niemożliwe do stosowania dla ponad 40 procent światowej populacji z uwagi na to, że nie ma ona dostępu do bieżącej wody, kanalizacji, prądu i systemów uzdatniania wody _ –. pisze Gates na swoim blogu. Toaleta przyszłości ma być łatwa w utrzymaniu i tania, by kraje rozwijające się mogły stosować ten wynalazek. Przeciętna spłukiwana toaleta przy każdym spłukiwaniu wykorzystuje dziesięciokrotnie większą ilość wody od dziennej dawki niezbędnej do przeżycia.

Podczas targów Reinvent the Toilet Fair nagrodzono trzy wynalazki. CalTech wynalazł toaletę, która wytwarza z „odpadów”. wodór i elektryczność. Uniwersytet Loughbotough i jego toaleta „wytwarzająca” węgiel drzewny zajęły drugie miejsce. Uniwersytet z Toronto, który oczyszcza kał, przetwarzając go na czystą wodę i dodatkowe składniki zajęły trzecie miejsce. Szwajcarski instytut federalny zajmujący się mechaniką płynów dostał wyróżnienie za „niesamowity interfejs” (sic!).

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Odkryła starożytne piramidy na... Google Earth"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)