Arktyczna serwerownia Facebooka niczym z Królowej Śniegu

Arktyczna serwerownia Facebooka niczym z Królowej Śniegu
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

31.10.2011 13:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mark Zuckerberg wyda pięć miliardów koron szwedzkich na najnowszą, pierwszą znajdującą się poza terytorium Stanów Zjednoczonych gigantyczną serwerownię. Wybuduje ją w miejscu tak zimnym, że przez osiem miesięcy w roku będzie chłodzona naturalnymi sposobami.

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

Wybór Amerykanów padł na mroźne obszary Szwecji - oddalone o sto kilometrów na południe od arktycznego Kręgu Polarnego miasto Lulea. Kwestię chłodzenia serwerów Facebook rozwiązał w dosyć prosty sposób, natomiast problem ewentualnego braku zasilania wybudowaniem aż 4. awaryjnych generatorów (po 14 na budynek), których łączna moc będzie wynosić 120 MW.

Europejskie centrum danych Facebooka będzie się mieścić w trzech budynkach o łącznej powierzchni 2. tysięcy metrów kwadratowych i będzie w całości zasilane energią wytworzoną przez znajdujące się w okolicy elektrownie wodne.

Chłodzony mroźnym skandynawskim klimatem kompleks serwerowni będzie pożerać ilość prądu wystarczającą do zasilenia 40 tysięcy domków jednorodzinnych. Mające przyspieszyć działanie portalu społecznościowego w Europie centrum danych ma zostać oddane do użytku w 2014 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)