Katowice: budynek z wodą uzyskaną ze śniegu, podgrzaną serwerami

Katowice: budynek z wodą uzyskaną ze śniegu, podgrzaną serwerami
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.09.2011 14:50, aktual.: 21.09.2011 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za dwa lata na Śląsku zostanie oddany do użytku jeden z najnowocześniejszych inteligentnych budynków w Polsce. W Katowicach podpisano umowę na budowę Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Budynek będzie wyposażony w sieć umożliwiającą transmisje między salami wykładowymi i na zewnątrz. Naszpikowana elektroniką aula i 1. pracowni edukacyjnych sprawią, że jednego wykładu będzie mogło wysłuchać ponad 1000 osób. „Centrum będzie miało architekturę otwartą, aby w przyszłości można było łatwo zaadaptować w nim nowe technologie” – powiedział prof. Jerzy Gołuchowski, dziekan Wydziału Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Budynek będzie wyposażony w centralny system sterowania multimediami, technologię oszczędzania ciepła i pozyskiwania go za pośrednictwem baterii solarnych. Deszczówka i roztopiony śnieg z dachów i tarasów po oczyszczeniu będą wykorzystywane w sanitariatach, a woda w kranach zostanie podgrzana przez …. ciepło emitowane przez serwery pracujące w Centrum. Studenci będą mieli do dyspozycji jedną z najnowocześniejszych bibliotek uniwersyteckich, której zasoby zgromadzone będą w chmurze.

Liczący siedem kondygnacji budynek zostanie wyposażony w duży parking rowerowy oraz także stacje dokujące dla samochodów o napędzie elektrycznym.

Koszt inwestycji to ponad 5. milionów złotych, z czego duża część pochodzi z budżetu centralnego. „To kolejny etap metamorfozy naszego regionu” – powiedział wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk. „coraz wyraźniej widzimy, że Śląsk stoi nie tylko na węglu, ale przede wszystkim na wiedzy.” – dodał Łukaszczyk, który zauważył, że podpisanie umowy na budowę najnowocześniejszego budynku dydaktycznego w Polsce zbiegło się w czasie z 20 rocznicą wysłania z Polski pierwszego e-maila.

Pierwsze prace budowlane ruszą już we wrześniu. Generalnym wykonawcą jest Mostostal Warszawa, a zakończenie inwestycji przewidziane jest na paździenik 201. roku.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach ma bogatą tradycję informatyczną. W jego siedzibie powstało w latach siedemdziesiątych XX wieku pierwsze na Śląsku centrum obliczeniowe wyposażone w komputery „Odra”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)