Apple: netbooki nie nadają się do użytku

Apple: netbooki nie nadają się do użytku

Apple: netbooki nie nadają się do użytku
Źródło zdjęć: © Samsung
23.04.2009 11:00, aktualizacja: 23.04.2009 12:24

Małe klawiatury i ekrany, słabe komponenty sprzętowe i złe oprogramowanie - zdaniem Tima Cooka, dyrektora Apple ds. operacji, wszystko to sprawia, że przydatność netbooków do użytku jest mocno wątpliwa.

Dziennikarze, specjaliści IT, blogerzy i użytkownicy końcowi (zwłaszcza fani Apple)
zastanawiają się od dłuższego czasu, kiedy koncern z Cupertino wprowadzi na rynek własny netbook. Zacytowana wyżej wypowiedź przedstawiciela spółki każe się zastanowić, czy to w ogóle kiedykolwiek nastąpi. Podczas konferencji dotyczącej podsumowania wyników finansowych koncernu w drugim kwartale roku finansowego (styczeń-marzec) Cook wyraził opinię, że netbooki nie zapewniają wystarczająco wysokich standardów - oferowane przez takie maszyny "wrażenia z użytkowania" nie są tym, co Apple chce proponować klientom pod marką komputerów Mac.

Obraz
© (fot. Samsung)

Przedstawiciel koncernu uważa też, że nazywanie netbooka komputerem osobistym jest naciągane, a osobom, którym potrzebny jest dostęp do Internetu i poczty e-mail zaleca kupno iPhone'a lub iPoda touch. Cook zasugerował jednak, że Apple ma kilka pomysłów na atrakcyjny produkt, który można by zaklasyfikować do kategorii netbooków. Jeżeli więc koncern zaoferuje taki sprzęt, można spodziewać się, że nie będzie on przypominał netbooków takich, jakie znamy obecnie.

Rynek netbooków nie odczuwa na razie skutków recesji w takim stopniu jak segment komputerów biurkowych czy pełnoprawnych notebooków. Apple w drugim kwartale bieżącego roku fiskalnego sprzedała 2,2. mln. Maków - 3 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (ostatni raz sytuacja taka miała miejsce 6 lat temu). I tak należy uznać to za pewien sukces, bowiem zgodnie z szacunkami analityków IDC w pierwszych trzech miesiącach 2009 r. ogólny spadek sprzedaży PC wyniósł 7,1 procent w stosunku do sytuacji z początku 2008 r.

Obraz
© (fot. Apple)

"Apple nie przejmuje się słabnącą sprzedażą komputerów, ale chce budować swoją reputację w oparciu o jakość produktów. Trendy się zmieniają. My zmierzamy do tego, by produkować najlepsze komputery na świecie" - podsumował T. Cook. Firmie z jabłkiem w logo kryzys na razie zresztą nie straszny - uzyskane w omawianym okresie zyski były o 1. % wyższe niż rok temu (głównie dzięki niesłabnącej popularności telefonów i przenośnych odtwarzaczy) i wyniosły 1,21 mld. USD.
Netbooki to kategoria małych, wygodnych w transporcie komputerów przenośnych, umożliwiających podstawowe formy pracy z PC (Internet, komunikacja, dokumenty). Ich cena mieści się w przedziale 1 - 2 tys. zł. Najtańszy notebook Apple - MacBook Air - kosztuje ponad 5 tys. zł.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)