Tanie netbooki z odchudzonym Windows 7

Tanie netbooki z odchudzonym Windows 7
Źródło zdjęć: © Windows

21.04.2009 15:56, aktual.: 21.04.2009 16:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W przyszłości nabywcy tanich notebooków, na których zainstalowany zostanie system Windows 7 mogą się dziwić, dlaczego na ich komputerach równocześnie dają się uruchomić jedynie trzy programy: jak donoszą amerykańskie media, Microsoft przygotowuje specjalną, ograniczoną wersję Starter jako tanią odmianę Windows 7 dla netbooków. Ma ona kosztować mniej niż 300 dolarów. Osoby niezadowolone ze zredukowanego systemu będą mogły w każdej chwili zainstalować sobie "dużą" wersję Windows za pomocą narzędzia Anytime Upgrade.

Microsoft słono zapłacił za sukcesy Windows XP na wyjątkowo konkurencyjnym rynku netbooków: aby nie pozostawić w całości niższego segmentu cenowego systemom linuksowym albo google'owskiemu Androidowi, firma z Redmond obniżyła cenę za Windows XP do poziomu znacznie poniżej typowych cen za systemy desktopowe: znawcy tematu mówią nawet o mniej niż 1. dolarach, jakie Microsoft ze stratą dla siebie inkasuje za netbook z Windows XP (dla porównania za netbook z Vistą do kasy Redmond trafia 50 dolarów). Microsoft ma nadzieję, że nowe dochody przyniosą mu pełne wersje Windows 7, który jako system mniej zasobożerny ma się nadawać lepiej do zastosowania na tych tanich komputerach niż Vista.

W wydaniu Starter Windows 7 klienci będą musieli zrezygnować z interfejsu Aero z przezroczystymi ramkami okien i pakietu Media Center. W wersji przedpremierowej oznaczonej numerem Build 7068, który redakcja magazynu "c't" zainstalowała na komputerze testowym jako wydanie Starter, ograniczenie do trzech działających programów dawało się w stosunkowo prosty sposób obejść: wystarczyło użyć alternatywnego menu startowego Pstart, aby wywołać dowolną liczbę programów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)