Aplikacja obiecująca darmowe iPhone’y szaleje na Facebooku

Aplikacja obiecująca darmowe iPhone’y szaleje na Facebooku

Aplikacja obiecująca darmowe iPhone’y szaleje na Facebooku
Źródło zdjęć: © Apple
07.10.2010 12:03

Oferta „iPhone za darmo” kusi użytkowników Facebooka, zachęca do odblokowania dostępu do ich profili.

Firma Sophos ostrzega użytkowników Facebooka o wiadomościach aktualnie krążących w sieci społecznościowej, twierdzących, że nasi znajomi otrzymali darmowe iPhone’y. Wiadomości, które rozprzestrzeniają się od niedzieli, zapraszają innych do udziału w programie, jednak są one wysyłane przez fałszywe aplikacje, którym użytkownicy odblokowali dostęp do swoich profili i umożliwili umieszczanie wiadomości na swoich ścianach.

Komunikaty są wyświetlane w postaci aktualizacji statusu i wiele z nich wygląda w ten sposób:

_ "Właśnie testuję aplikację Facebook for iPhone:P Dostałem dziś darmowego iPhone’a, jestem taki szczęśliwy lol … Jeśli ktoś chce jednego, jest tutaj: " _

Lub:

_ "Ktoś chce mój starty telefon? Dostałem dziś darmowego iPhone’a, jestem taki szczęśliwy lol … Jeśli ktoś chce jednego, jest tutaj: " _

Uzytkownicy Facebooka, którzy klikną na link reklamowany przez ich znajomych, są pytani, czy zezwalają tej aplikacji na dostęp do podstawowych informacji w swoim profilu. Uczestnicy, którzy wyrażą na to zgodę, są przekierowywani na stronę internetową przynoszącą zysk spamerom stojącym za oszustwem.

"Jeśli nabrałeś się na tę sztuczkę, nie czekaj z niecierpliwością na nowego iPhone’a”, powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Użytkownicy Facebooka muszą nauczyć się myśleć zanim „polubią”. podejrzane strony na Facebooku. To, że coś znajduje się na tablicy znajomego, nie oznacza wcale, że pochodzi z wiarygodnego źródła, a dając dostęp nieznanej aplikacji do swojego profilu, nieświadomie pomagasz w rozprzestrzenianiu scamu, nabijając przy tym portfele spamerom.”

Użytkownicy dotknięci atakiem powinni skasować linki do scamu ze swojej tablicy i usunąć złośliwą aplikację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)