88 terabajtów pirackich filmów w rękach policji

88 terabajtów pirackich filmów w rękach policji
Źródło zdjęć: © Piratebay

28.08.2009 17:00, aktual.: 31.08.2009 12:04

Policja zabezpieczyła serwer zawierający ponad 10 tysięcy pirackich filmów oraz nieokreśloną ilość plików muzycznych, graficznych i aplikacji. Nielegalne materiały znajdujące się na serwerze obejmowały łącznie ponad 88 terabajtów danych. To jeden z największych europejskich sukcesów w walce z piractwem ostatnich lat.

Szwedzka policja poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, który w jednym z pomieszczeń swojej piwnicy umieścił serwer zawierający 8. terabajtów pirackich plików, w tym ponad 10 tysięcy filmów.
Zatrzymany 33-latek tłumaczył policji, że nie miał pojęcia o filmach znajdujących się na serwerze. Mężczyzna dodał, że wiedział jedynie o niektórych grach, które się tam znajdowały.

Policja ma inne zdanie na ten temat. Henrik Ponten, prawnik z wydziału policyjnego ds. walki z piractwem, powiedział, że zatrzymany jest najprawdopodobniej jednym ze szwedzkich liderów "sceny warezowej". Ponten dodał, że dostęp do serwera miały liczne grupy podejrzane o piractwo, w tym na pewno osoby powiązane z The Pirate Bay.

Według Pontena akcja szwedzkiej policji była największą przeciwko piractwu w Szwecji oraz "prawdopodobnie jedną z największych w Europie".

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2009 r. obowiązuje w Szwecji nowa, bardzo restrykcyjna dyrektywa własności intelektualnej, Intellectual Property Rights Enforcement Directive (IPRED), której treść i charakter celują bezpośrednio w piratów. Głównym założeniem tego aktu prawnego jest umożliwienie właścicielom praw autorskich dostępu do danych na temat osób nielegalnie pobierających ich treści z Sieci.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)