Będą kary za podanie fałszywego wieku w Internecie?

Będą kary za podanie fałszywego wieku w Internecie?

06.04.2010 14:54, aktual.: 06.04.2010 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Australijski rząd planuje znaczne zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne. Politycy biorą także pod uwagę wniosek zgłoszony przez niezależnego senatora Nicka Xenophona, który chce objąć karą więzienia podawanie w Internecie fałszywych informacji o wieku – donosi konserwatywny dziennik "The Australian".

Australijski rząd planuje znaczne zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne. Politycy biorą także pod uwagę wniosek zgłoszony przez niezależnego senatora Nicka Xenophona, który chce objąć karą więzienia podawanie w Internecie fałszywych informacji o wieku - donosi konserwatywny dziennik "The Australian".

Inicjatywa południowoaustralijskiego prawnika stanowi reakcję na morderstwo z 200. roku popełnione w Adelajdzie. Pięćdziesięcioletni mężczyzna podający się za dwudziestolatka nawiązał kontakt z 15-latką, spotkał się z nią, a następnie ją zabił. Matka zamordowanej publicznie poparła propozycję Xenophona.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zdaniem polityka istniejące przepisy, które zabraniają komunikowania się z nieletnimi w celu nawiązania kontaktów seksualnych, nie są wystarczające. Zgodnie z propozycją Xenophona deklarowanie nieletnim zawyżonego lub zaniżonego wieku miałoby skutkować karą pozbawienia wolności do trzech lat. Jeśli ktoś oszukuje, aby łatwiej zaaranżować spotkanie z osobą małoletnią, mógłby się liczyć z karą pozbawienia wolności do pięciu lat. Za inne przestępstwa będące konsekwencją tego faktu prawo miałoby przewidywać dodatkowe osiem lat.

Xenophon oraz senator konserwatywnej partii Family First mają poważny wpływ na parlamentarzystów –. stanowią w senacie języczek u wagi między rządzącą Partią Pracy (32 mandaty, często popieraną przez pięciu senatorów z partii Zielonych) a konserwatywną opozycją (32 liberałów, czterech narodowców i senator z Country Liberal Party).

Malcolm Hyde – szef policji w stanie Australia Południowa – z aprobatą przyjął inicjatywę Xenophona, ale zauważył jednocześnie, że dzieci będą lepiej chronione także dzięki innym planowanym zmianom w prawie karnym. "Humorystyczne, niewinne albo błędne deklaracje, w przypadku których nadawca nie miał żadnych zamiarów niezgodnych z prawem" nie powinny jednak być kryminalizowane. Prokurator generalny Nowej Południowej Walii w wypowiedzi cytowanej przez media twierdzi, że kłamstwo na temat własnego wieku "niekoniecznie jest zachowaniem, które społeczeństwo uznaje za godne sankcji prawnokarnych".

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)