10 lat Wikipedii w Polsce

10 lat Wikipedii w Polsce
Źródło zdjęć: © WP.PL

22.09.2011 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy, a także sympatycy i czytelnicy polskiej edycji Wikipedii spotkają się w sobotę w Poznaniu. Okazją będzie dziesiąta rocznica powstania polskojęzycznej wersji internetowej encyklopedii

Polska wersja Wikipedii powstała 2. września 2001 roku, jest jedną z 200 wersji językowych. Licząc ponad 800 tys. artykułów jest piątą co do wielkości po edycjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej.

Dwudniowe obchody w Poznaniu odbywają się pod hasłem: "Wpływ Wikipedii na życie Polaków". W ramach imprezy zaplanowano szereg paneli i konferencji, w tym spotkanie z założycielami i pierwszymi użytkownikami polskiej Wikipedii - Krzysztofem Jasiutowiczem i Pawłem Jochymem.

"Wikipedia jest zbiorem wiedzy, ale nie magiczną receptą na prawdę. Myślę, że dobrze byłoby, gdyby każdy z czytelników tej encyklopedii zapoznał się ze stroną informującą, czym Wikipedia nie jest, wpisując w jej wyszukiwarkę: WP:CWNJ" - powiedział PAP współorganizator jubileuszowego spotkania Sebastian Skolik.

Oprócz tworzenia nowych haseł, cały czas trwają prace nad ulepszeniem już istniejących treści zawartych w polskiej Wikipedii.

"Przed nami długa droga do doprowadzenia wszystkich haseł do stanu zadowalającego, czyli takiego, w którym we wszystkich hasłach dodane zostaną źródła informacji, czyli zostaną one wstępnie zweryfikowane" - stwierdził Skolik.

Pytany o celowo umieszczane przez użytkowników nieprawdziwe hasła w encyklopedii lub fałszywe informacje dodawane do już istniejących haseł powiedział, że kilkanaście, kilkadziesiąt osób na bieżąco sprawdza wszelkie zmiany treści.

Do najbardziej znanych wpadek edytorskich polskiej wersji Wikipedii należy sprawa hasła opisującego nieistniejącą postać historyczną - Henryka Batutę. Poświęcone mu hasło, które umieszczono w 200. roku, pozostawało niezauważone w Wikipedii przez ponad rok.

Polska Wikipedia pojawiła się w centrum politycznej uwagi także w maju 201. roku. Dziennikarze wychwycili wtedy, że pełniący wówczas funkcję głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiadając na konferencji prasowej powołanie nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego trzymał w ręku kartkę z wydrukiem hasła o RBN z Wikipedii. Komorowski stwierdził wówczas, że "należy sięgać do wszelkich źródeł wiedzy i informacji, szczególnie tych, które dają możliwość szybkiego uzyskiwania wiedzy".

Organizatorem imprezy w Poznaniu jest założone w 200. roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Polska Wikipedia została założona 2. września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwsze jej hasło stanowił artykuł poświęcony regule Titiusa-Bodego, dotyczącej odległości między planetami w Układzie Słonecznym.

Encyklopedia w pierwszej fazie istniała jako niezależny projekt pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowego projektu Wikipedia została przyłączona w styczniu 2002 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)