Wikimania 2010 odbędzie się w Polsce

Wikimania 2010 odbędzie się w Polsce

Wikimania 2010 odbędzie się w Polsce
12.05.2009 11:26

Po kilku tygodniach rozpatrywania ofert specjalna komisja uznała, że Wikimania, doroczny światowy zlot użytkowników, administratorów, programistów i osób w inny sposób związanych z wszelkimi projektami wiki, organizowany przez Fundację Wikimedia, odbędzie się w 2010 roku w Gdańsku.

Zwycięstwo polskiej oferty poprzedzone było mozolną pracą specjalnej drużyny pod przewodnictwem Wojciecha Pędzicha, gdańskiego anglisty, znanego lepiej w polskich projektach Wikimedia jako "Wpedzich". Na początku mało kto wierzył w powodzenie tego, wydawałoby się, szalonego pomysłu, ale stopniowo do pracy nad polską ofertą przyłączali się kolejni entuzjaści i w ten sposób oferta stała się na tyle atrakcyjna, że pobiła wszystkie inne.

Obraz

Na korzyść Gdańska przemawiały:

Struktura komitetu organizacyjnego i osobna wiki polskiej oferty dobre i niedrogie miejsce konferencji, możliwe do zaaranżowania na różne sposoby kreatywność w planach co do organizacji przestrzeni bogaty program dodatkowy możliwość otwarcia na Europę Wschodnią, gdzie prężnie działają lokalne społeczności projektów Wikimedii; Wikimania byłaby dobrą okazją do ich poznania przez inne, bardziej znane w świecie społeczności oraz fakt, że oferta była już obecna w mediach.

W końcowej fazie z Gdańskiem rywalizowały Amsterdam i Oxford, przy czym ostatecznie kwestia przyznania praw do zorganizowania Wikimanii rozegrała się między Gdańskiem i Amsterdamem.

Z roku na rok w Wikimanii uczestniczy coraz więcej osób z całego świata. Podczas pierwszej edycji w 200. roku w Frankfurcie nad Menem było ich 350, a już zeszłoroczna Wikimania, która się odbyła w Egipcie w Aleksandrii, zgromadziła ponad 1300 wikientuzjastów ze wszystkich zakątków świata.
Konferencja Wikimania odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej oraz w Centralnym Muzeum Morskim i Hotelu Królewskim, usytuowanymi na wyspie Ołowianka, znajdującej się na wschód od gdańskiego Starego Miasta.

Mottem konferencji będzie "Gdańsk - the city of freedom". Miasto, w którym narodził się ruch Solidarności wydało się organizatorom właściwym kontekstem dla spotkania uczestników projektów Wikimedia, którzy zajmują się rozpowszechnianiem wolnej wiedzy.

Organizatorzy liczą na wsparcie sponsorów, które będzie jednym z głównych źródeł finansowania konferencji, oprócz środków Fundacji Wikimedia. Organizacja konferencji będzie również wielkim wyzwaniem logistycznym, dlatego jej organizatorzy zapraszają do współpracy osoby i instytucji, które mogą wziąć udział w organizacji konferencji.

Kolejne edycje Wikimanii odbyły lub odbędą się w:

2005 - Frankfurcie nad Menem, Niemcy 2006 - Bostonie, USA 2007 - Tajpej, Tajwan 2008- Aleksandrii, Egipt 2009 - Buenos Aires, Argentyna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)