Twórca Wikipedii znowu w tarapatach?

Twórca Wikipedii znowu w tarapatach?

Twórca Wikipedii znowu w tarapatach?
Źródło zdjęć: © Wikipedia
13.03.2008 15:30, aktualizacja: 13.03.2008 16:03

Jimmy Wales, twórca Wikipedii, nie ma ostatnio szczęścia. Niedawno zerwał z dziewczyną zmieniając wpis w encyklopedii online, a teraz agencja Associated Press ujawniła, że obiecał dawnemu pracownikowi Novella "specjalną ochronę" w zamian za darowiznę na Fundację Wikimedia.

Na początku marca Wales postanowił zerwać z Rachel Marsden, kanadyjską prezenterką telewizyjną; zrobił to modyfikując wpis w Wikipedii na swój temat - co odbiło się echem na bardziej i mniej plotkarskich - http://www.pcworld.pl/news/142427.html witrynach na świecie.

Teraz wychodzi na jaw inna kwestia, której przeciwnicy Wikipedii z pewnością prędko mu nie zapomną. Mianowicie w publikacjach Associated Press pojawiły się doniesienia, że jeden z pracowników Novella, Jeff Merkey, przekazał na Fundację Wikimedia 5000 dolarów.

Oczywiście nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie fakt, że w zamian za dotację, Wales obiecał mu ponoć "ochronę". Merkey twierdzi nawet, że jego artykuły miału zostać uznane za odpowiadające standardom Wikipedii, a on sam jako edytor będzie traktowany na specjalnych warunkach.

Wales stanowczo zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek oferował albo przyjmował tego typu darowizny. Sprawa jest o tyle niejasna, że ok. półtora roku wcześniej również Merkey twierdził coś kompletnie przeciwnego - http://www.gossamer-threads.com/lists/wiki/foundation/123909, a zdanie zmienił dopiero po publikacjach AP.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)