Znika kolejna różnica między e-bookiem, a zwykłą książką

Znika kolejna różnica między e‑bookiem, a zwykłą książką

Znika kolejna różnica między e-bookiem, a zwykłą książką
Źródło zdjęć: © Amazon
26.10.2010 14:49, aktualizacja: 26.10.2010 15:01

Elektroniczne książki mają wiele zalet, tyle samo wad i kilka cech wybitnie nieludzkich: na przykład książkę papierową można pożyczyć znajomemu, a zabezpieczonego mechanizmem DRM e-booka już nie (o ile oczywiście pożyczający nie chce się rozstać z własnym czytnikiem)

Tę niedogodność postanowił, przynajmniej częściowo, zlikwidować koncern Amazon: użytkownicy czytnika Kindle będą mogli wymieniać się e-książkami. W serwisie Kindle Community zamieszczono list, zgodnie z którym nabywcom wybranych e-booków będzie wolno jednokrotnie wypożyczyć zakupioną książkę na 1. dni. Tak przynajmniej twierdzi grupa podpisująca się zbiorczo jako The Amazon Kindle Team. Ograniczenia ("wybranych", "jednokrotnie", "na 14 dni") wynikają z umów z wydawnictwami. Osoba przekazująca komuś e-book nie będzie mogła go czytać w okresie wypożyczenia.

Obraz
© (fot. Amazon)

Z tego samego listu wynika, że już niebawem "wiele magazynów i dzienników" będzie sprzedawanych przez Amazona w wersjach dla czytników programowych, uruchamianych na iPadach, iPodach touch, iPhone'ach i urządzeniach działających pod kontrolą Androida. Elektroniczne gazety staną się więc osiągalne nawet dla tych osób, które w ogóle nie mają Kindle'a.

Tymczasem w Polsce czekamy na zapowiedzianą przed dwoma tygodniami premierę czytnika OYO. Empik, który ma być dystrybutorem urządzenia, na razie milczy - na firmowej stronie WWW nie znajdziemy ani słowa o dacie i cenie ponad to, co napisano w informacji prasowej towarzyszącej uruchomieniu polskiej e-księgarni. Jednocześnie do sprzedaży OYO przymierza się działająca w Austrii, Niemczech i Szwajcarii sieć Thalia. W dwóch pierwszych krajach czytnik ma kosztować 139 euro, a w Szwajcarii - 189 franków. Urządzenie jest reklamowane sloganem "OYO. E-czytnik dla wszystkich. Od 28 października".

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)