UKE nie będzie dążyć do obniżenia kosztów dostępu do Internetu

UKE nie będzie dążyć do obniżenia kosztów dostępu do Internetu

UKE nie będzie dążyć do obniżenia kosztów dostępu do Internetu
Źródło zdjęć: © UKE
05.01.2009 13:30, aktualizacja: 05.01.2009 14:13

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w rozmowie z dziennikarzem Parkietu zaprezentowała działania, które podejmie UKE w 2009 roku. Regulator nie będzie dążył do obniżenia kosztów dostępu do Internetu, lecz skoncentruje się na wywieraniu presji na rzecz poprawy jakości usług. Mniej zapłacimy natomiast za połączenia realizowane w oparciu o sieci telefonii komórkowej.

W 2009 roku nie powinniśmy oczekiwać istotnych obniżek cen dostępu do Internetu. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przedstawiła w rozmowie z dziennikarzem Parkietu plan działań kierowanego przez nią urzędu na rok 2009. Stwierdziła, że nie będą podejmowane kroki na rzecz obniżenia kosztów dostępu do Sieci. Uzasadniając taką postawę powiedziała "Co do cen Internetu, to jesteśmy w czołówce tanich krajów, choć na tle zarobków przeciętnego Polaka wydają się one nadal wysokie". Podkreśliła także znaczenie regulacji ofert hurtowych realizowanych przez Telekomunikację Polską. Dotyczy to między innymi obniżenia stawki za dostęp do pętli abonenckich LLU, o której informowaliśmy w artykule UKE obniża cenę dostępu do pętli abonenckiej (LLU).

Regulator ma skoncentrować się obecnie na wywieraniu presji na rzecz poprawy jakości usług i zwiększania przepustowości łącz. Ograniczeniem jest tu jednak brak nowelizacji ustawy o Prawie telekomunikacyjnym, na którą urząd czeka od ponad 2 lat. UKE zwróci się także do wojska z prośbą o udostępnienie częstotliwości rzędu 10-11 GHz, które umożliwią świadczenie usług szybkiego dostępu do Internetu.

Obniżek cen można spodziewać się w odniesieniu do połączeń realizowanych za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej. Sprzyjać będzie temu redukcja stawek MTR obowiązujących w rozliczeniach między operatorami, a także pojawienie się na rynku nowych operatorów. Zdecydowanie łatwiejsze powinno być również przenoszenie numeru telefonicznego między operatorami. Proces ten ma usprawnić powstająca obecnie centralna baza numerów przeniesionych. Ponadto w rozporządzeniu ministra infrastruktury określony zostanie niebawem czas realizacji tego typu operacji.

W artykule opublikowanym przez Parkiet prezes UKE wyraża także przekonanie, że w 2009 roku telekomunikacja będzie elementem sprzyjającym wydobywaniu gospodarki z marazmu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)