30 mln zł na projekt dostępu do internetu na wsi

30 mln zł na projekt dostępu do internetu na wsi

15.10.2010 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

30 mln zł ma kosztować projekt, którego efektem będzie umożliwienie dostępu do szerokopasmowego internetu na terenie trzech powiatów Lubelszczyzny: łęczyńskiego, świdnickiego i włodawskiego. Większość kosztów zostanie sfinansowana z funduszy unijnych

Realizacja projektu już się rozpoczęła. "W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na zaprojektowanie i budowę infrastruktury; wszystko ma być gotowe w kwietniu 201. r." - powiedziała PAP Małgorzata Kolary-Woźniak ze starostwa w Łęcznej, które koordynuje prace.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Projekt "Wirtualny Powiat III" zakłada zbudowanie sieci regionalnej z centrum zarządzania oraz 1. stacjami bazowymi. Powstanie też 260 hotspotów. Sygnał internetu przez linie światłowodowe i drogą radiową będzie docierał do 350 miejscowości zamieszkanych przez 173 tys. osób.

"Umożliwimy dostęp do internetu wszystkim mieszkańcom na terenie tych trzech powiatów, nawet w najmniejszych miejscowościach, położonych wśród lasów, gdzie komercyjnym firmom nie opłaca się budować sieci" - zapewnia Kolary-Woźniak.

Mieszkańcy będą musieli płacić za internet, ale na obszarach wiejskich powstanie ponad 10. publicznych, bezpłatnych punktów z internetem; bezpłatny dostęp ma być też w miejscach atrakcyjnych turystycznie.

Projekt przewiduje ponadto zakup sprzętu i odpowiednich programów w celu przygotowania instytucji publicznych do wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów, tworzenia baz danych i załatwiania spraw mieszkańców przez internet.

Koszty projektu wyniosą 30 mln zł. 85 proc. tej kwoty będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a pozostałą część sfinansują samorządy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)