30 mln zł na projekt dostępu do internetu na wsi

30 mln zł na projekt dostępu do internetu na wsi15.10.2010 10:58
30 mln zł na projekt dostępu do internetu na wsi

30 mln zł ma kosztować projekt, którego efektem będzie umożliwienie dostępu do szerokopasmowego internetu na terenie trzech powiatów Lubelszczyzny: łęczyńskiego, świdnickiego i włodawskiego. Większość kosztów zostanie sfinansowana z funduszy unijnych

Realizacja projektu już się rozpoczęła. "W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na zaprojektowanie i budowę infrastruktury; wszystko ma być gotowe w kwietniu 201. r." - powiedziała PAP Małgorzata Kolary-Woźniak ze starostwa w Łęcznej, które koordynuje prace.

288771396002396307
Źródło zdjęć: © (fot. sxc.hu)

Projekt "Wirtualny Powiat III" zakłada zbudowanie sieci regionalnej z centrum zarządzania oraz 1. stacjami bazowymi. Powstanie też 260 hotspotów. Sygnał internetu przez linie światłowodowe i drogą radiową będzie docierał do 350 miejscowości zamieszkanych przez 173 tys. osób.

"Umożliwimy dostęp do internetu wszystkim mieszkańcom na terenie tych trzech powiatów, nawet w najmniejszych miejscowościach, położonych wśród lasów, gdzie komercyjnym firmom nie opłaca się budować sieci" - zapewnia Kolary-Woźniak.

Mieszkańcy będą musieli płacić za internet, ale na obszarach wiejskich powstanie ponad 10. publicznych, bezpłatnych punktów z internetem; bezpłatny dostęp ma być też w miejscach atrakcyjnych turystycznie.

Projekt przewiduje ponadto zakup sprzętu i odpowiednich programów w celu przygotowania instytucji publicznych do wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów, tworzenia baz danych i załatwiania spraw mieszkańców przez internet.

Koszty projektu wyniosą 30 mln zł. 85 proc. tej kwoty będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a pozostałą część sfinansują samorządy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)