Ceny dostępu do mobilnego Internetu w analizie UKE

Ceny dostępu do mobilnego Internetu w analizie UKE

Ceny dostępu do mobilnego Internetu w analizie UKE
Źródło zdjęć: © UKE
17.09.2008 01:08, aktualizacja: 17.09.2008 09:10

UKE zaprezentował analizę cen usług dostępu do Internetu oferowanych przez operatorów sieci ruchomych.

W 2007 roku ponad 8 mln osób w Polsce skorzystało z dostępu do Internetu w sieciach ruchomych (jest to liczba osób, które przynajmniej raz skorzystały z Internetu w sieci ruchomej, w tym również poprzez telefony komórkowe w przeciągu 2007 r.). Tak znaczna liczba osób świadczy o dużym zainteresowaniu klientów tą formą łączenia się z Internetem i dla wielu zaczyna stawać się alternatywą w stosunku do Internetu stacjonarnego. W przypadku dostępu do Internetu w sieci ruchomej plusem jest teoretyczna możliwość skorzystania z Internetu na terenie prawie całego kraju, niezależnie od zainstalowanej tam infrastruktury stacjonarnej. W obecnej chwili technologiami dostępu w sieci ruchomej za pomocą, których można łączyć się z Internetem są:
- GPRS (General Packet Radio Service) - umożliwiający przesył danych z przepływnością do 53 kbit/s;
- EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) - umożliwiający przesył danych z przepływnością do 240 kbit/s;
- UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) - standard w systemie technologii 3G (Third Generation) dzięki któremu możliwe jest świadczenie usług transferu danych poprzez:
· HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) - technologię pozwalającą na przesył danych z sieci do terminala z maksymalną prędkością 7,2 Mbit/s oraz
· HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) - technologie pozwalającą na przesyła danych z terminala do sieci z maksymalną prędkością 1,92 Mbit/s.

Funkcjonalności HSUPA i HSDPA budowane w standardzie sieci UMTS pozwalają na dużo szybszą transmisję danych od oferowanej przez technologię GPRS, EDGE. Jednak obecnie jest on dostępny przede wszystkim w większych miastach w Polsce, co w znacznym stopniu ogranicza dostępność usług szerokopasmowego Internetu dla mieszkańców z obszarów słabo zurbanizowanych.

Zasięg sieci Orange w technologiach GSM i EDGE obejmuje prawie 99,5% a w technologiach UMTS i HSDPA powyżej 31% populacji kraju. Technologia HSDPA jest dostępna przede wszystkim w większości dużych miast Polski. Pozostałych trzech operatorów: PTC Sp. z o.o. i Polkomtel S.A. oraz P4 Sp. z o.o. nie podało informacji odnośnie procentowego dostępu do każdej z technologii mieszkańców kraju.

Technologie GPRS, EDGE oferują znacznie mniejsze przepływności i mimo, iż EDGE daje możliwość łączenia się z Internetem powyżej 144 kbit/s, to w obecnych czasach, gdy standardem staje się przynajmniej 1 Mbit/s, jest ona niewystarczająca. Polscy operatorzy telefonii ruchomej od kilku lat starają się sukcesywnie rozszerzać zasięg świadczenia usług w technologii UMTS. Jest to jednak proces długotrwały i kosztowny m.in. ze względu na potrzebę znacznie większego pokrycia terenu stacjami bazowymi niż w przypadku pozostałych technologii. Dosyć często pojawiającym się problemem, jest również kwestia braku społecznej akceptacji budowy masztów czy stacji bazowych.

Kolejnym ograniczeniem dostępu do Internetu w sieci ruchomej są limity transferu danych, po przekroczeniu, których drastycznie spada przepustowość łącza znacznie utrudniając korzystanie z zasobów sieci. Dlatego też można zastanawiać się nad substytucyjnością tego rodzaju dostępu do Internetu wobec stałego łącza szerokopasmowego - nie tylko ze względu na szybkość transferu danych, ale przede wszystkim ze względu na cel w jakim korzystamy z Internetu. Osoby korzystające z dostępu do Internetu w sieci ruchomej w znacznie mniejszym stopniu będą mogły korzystać z możliwości wymiany i ściągania plików multimedialnych czy TV on-line, ponieważ takie wykorzystywanie Internetu spowoduje szybkie wyczerpanie limitu. Internet w sieci ruchomej jest więc usługą dla tych, którzy mają znacznie mniejsze potrzeby związane z korzystaniem z Internetu.

Operatorzy telefonii ruchomej świadomi ograniczeń dostępu Internetu w sieci ruchomej, zaproponowali dostęp do Internetu stacjonarnego. W tej chwili w swoich ofertach takie usługi posiada PTK Centertel od 15 października 2007 roku oraz od 1 lipca 2008 roku PTC na podstawie podpisanych umów Bitstream Access z Telekomunikacją Polską.

W poniższej analizie przedstawione zostały oferty operatorów sieci ruchomych zarówno dotyczące Internetu w sieciach ruchomych jak również Internetu w sieci stacjonarnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)