To już koniec! Windows 10 przestaje być darmowy!

To już koniec! Windows 10 przestaje być darmowy!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

25.07.2016 18:27, aktual.: 26.07.2016 08:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 był udostępniany za darmo w ramach promocji ograniczonej czasowo. I wiecie co? Czas tej promocji właśnie dobiega końca. Jeżeli nadal będziesz zwlekać, za Windows 10 będziesz musiał zapłacić.

Windows 10 aktualizacja? co i dla kogo

Microsoft nazywa Windows 10 swoją ostateczną platformą. Nie dlatego, że wycofuje się z rynku systemów operacyjnych, a dlatego, że ma zamiar zakończyć wydawanie kolejnych systemów, ulepszając i aktualizując Windows 10 w nieskończoność. A przynajmniej do czasu, gdy system operacyjny jako pojęcie odejdzie do lamusa.

Ma to kilka zalet. Po pierwsze, największym konkurentem Windows przestanie być jego poprzednia wersja (zwróćmy uwagę, że w tej chwili największą konkurencją dla Windows 10 jest Windows 7). Po drugie, twórcy gier i aplikacji nie muszą się już zastanawiać którzy użytkownicy jakiej wersji systemu Microsoftu używają, bo mają pewność, że wszyscy są na najnowszej wersji, a to pozwala na daleko idące optymalizacje. Sam Microsoft również chce więcej zarabiać na swoich usługach, a te będą rozwijane już tylko na Windows 10.

Dlatego też, by zachęcić wszystkich do przesiadki, Windows 10 został udostępniony za darmo dla wszystkich posiadaczy systemów Windows 7 i Windows 8.1. Jest jednak jeden haczyk: system ten jest darmowy tylko dla tych użytkowników, którzy zdecydują się na przejście na niego przez rok od premiery. A ów rok właśnie się kończy. A konkretniej: skończy się 29 lipca.

Jeżeli używasz domowej wersji Windows 7 lub Windows 8.1, taka wersja Windows 10 zostanie ci zainstalowana, jeżeli zdecydujesz się na aktualizację. Posiadacze Windows Phone 8.1 otrzymają, rzecz jasna, mobilną wersję Windows 10, a konsol Xbox One edycję zoptymalizowaną do gier. Warto pamiętać, że aktualizacja dla Windows Phone i systemu w Xboksie pozostanie darmowa również po terminie 29 lipca.

Po Sieci krąży wiele plotek na temat tego, że Microsoft ma i tak żądać dalszych opłat za Windows 10 lub wprowadzić za jego wykorzystywanie dodatkową opłatę abonamentową. Te plotki nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Po pierwsze, warto pamiętać, że systemy Windows 7 i Windows 8.1 przez najbliższe lata będą nadal objęte opieką techniczną. To oznacza, że nadal będą wydawane na nie aktualizacje serwisowe, za każdym razem jak wykryta zostanie usterka czy luka w zabezpieczeniach. Nie ma obowiązku przechodzenia na Windows 10, choć oczywiście to na tej platformie Microsoft teraz skupi swoją uwagę jeśli chodzi o wprowadzanie dalszych udogodnień i innowacji.

Po drugie, Windows 10 nadal będzie dla nas dostępny, choć wtedy będziemy musieli już za niego zapłacić. Ceny mają być takie same, jak w przypadku poprzednich wersji Windows. To oznacza, że Windows 10 Home będzie kosztował około 410 złotych, a Windows 10 Professional około 560 złotych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: To już koniec! Windows 10 przestaje być darmowy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)